Uygulamada bilgisayar destekli üretim kontrol ve sipariş takip sistemi
- Tez No: 2320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, üretim planlama ve kontrol sistemlerinin işletmelerdeki önemi göz önünde bulundurularak özellikle atelye tipi üretimde yapılabilecek üretim yönetimi faaliyet leri ele alınmıştır. Bilginin işletmelerdeki önemi ve bilgi üretmede bilgisayarın sağlıyacağı yararlara da değinilmiş tir. Atelye (sipariş) tipi üretimlerde üretim planlama ve kontrolün zorluğu ve bilgi derlemenin yarattığı sorunlar ortaya konmuştur. Bu sorunların bir kısmına çözüm getirebi lecek bir üretim yönetim sisteminin gereği olan bilgi iletim sistemi için bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu prog ram Dbase II veri tabanı sistemi kullanılarak, Amstrad 6128 tipi bilgisayarda yapılmıştır. Atelye tipi üretim sorunla rıyla benzer yapıda sorunlara sahip Eskişehir Makina Fabri kası' nda programın uygulaması yapılmıştır. İşletmeye gelen siparişlerle ilgili bilgiler bilgisayar ortamında saklanmıştır. Sipa rişlerin çokluğu nedeniyle sistem sadece tezgahlar atelye- sinde kullanılabilmiştir. İşletme genelinde üretim yönetim sistemi kurmak için yapılabilecek çalışmalar da belirtil miştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By taking into consideration of the importance of the production planning and control systems on administration, the production management activities, especially in production workshop type, was examined in this study. The importance of information and the capability of computers in generating information were considered. The difficulty of production planning and control and problems encountered in compiling data were exposed in production workshop (order) type. A computer program was developed to solve some of those problems which are essential in production management system. The data base system Dbase II and a microcomputer, Amstrad 6128 were used in developing that program. The application of the program was realized in Eskişehir Makina Fabrikası which has problems similar to the ones in production workshop type. The data related to coming orders was saved in computer. Since that orders were too much the system could be applied to machine tools workshop only. In order to set a wide production management system in business the suggestions and other studies were mentioned.