Bilgisayar destekli dişli tasarımı
  1. Tez No: 2319
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
E T Günümüzde işletmelerin en başta gelen problemlerinden birisi ürünü oluşturan parçaların çeşitliliğinin en düşük düzey de tutulabilme sidir. Geniş bir dişli ailesinden oluşturulan dişli sistemlerinin tasarımında, geleneksel klâsik tasarım yöntemlerinin problemleri gözönüne alındığında; en uygun tasarımlara ulaşmak ve kullanılan parça sayısını azaltmak için bilgisayar destekli yeni yöntemler gerekli olmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen bir algoritma ile, tasarım zamanı en küçüklenmiş,çok kademeli dişli kutularında kullanılan dişli çifti sayısı en küçüklenmiş ve oluş turulan dişli kutularında güç aktarımı en büyüklenmiş t ir. Geliş tirilen algoritma Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Eski şehir Makina Fabrikası dişli kutuları üretimi için örneklenmiş- tir.
Özet (Çeviri)
A B S T...R- A C T In the present day, one of the main problems of the firms are assured at the most level the variety or diversity of the parts that they are formed the product. Prom the extended gear group f in the design of the gear systems, in considering with the problems of the conventionel design methods to reach most suitable design and decrease parts guantity with new computer aided methods. In this M.Sc. Study, with the new developed algorithm, design time parameter is minimised, the number of gear pair, it is used in multi staged gear box, is minimised and the power transfer in the boxes is maximised. The developed algorithm was applied to Eskişehir Machine Factory of The Turkish Sugar Factories İne. (Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Eskişehir Makina Fabrikası.) ıı