Alifatik diaminlerden elde edilen schiff bazı komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of schiff base complexes from alifatic diamine
- Tez No: 232096
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 2-{(2-[(2-Hidroksifenil)amino]etil)imino}fenol ligandı (LH2) ve bu ligandın, Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) kompleksleri hazırlandı.Etilendiamin ve Salisilaldehitin kondenzasyonu ile 2-{(2-[(2-Hidroksifenil)-amino]etil)imino}fenol ligandı (LH2) hazırlandı. Bu ligandın kompleksleri Co(NO3)2.6H2O, Ni(NO3)2.6H2O, Cu(NO3)2.3H2O ve Zn(NO3)2.6H2O tuzları ile hazırlandı.2-{(2-[(2-Hidroksifenil)amino]etil)imino}fenol ligandının (LH2) kompleksleri [Co2(LH)2(NO3)2].1.5.H2O, [NiL], [Cu2(LH2)2(NO3)2].2NO3 ve [Zn2(LH2)2-(NO3)4(H2O)2] yapılarındadırlar.Ligandın ve komplekslerin yapıları IR, Elementel Analiz, Magnetik Süsseptibilite, UV-VIS, 1H-NMR, TGA, DTA spektroskopisi teknikleri kullanılarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, 2-{(2-[(2-Hydroxyphenyl)amino]ethyl)imino} ligand (LH2) and its Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) complexes were synthesized.2-{(2-[(2-Hydroxyphenyl)amino]ethyl)imino} ligand (LH2) has been prepared via the condensation of ethylenediamine and salicylaldehyde. The complexes of this ligand were prepared with Co(NO3)2.6H2O, Ni(NO3)2.6H2O, Cu(NO3)2.3H2O, Zn(NO3)2.6H2O salts.The structure of the metal complexes of (LH2) are [Co2(LH)2(NO3)2].1.5.H2O, [NiL], [Cu2(LH2)2(NO3)2].2(NO3), [Zn2(LH2)2(NO3)4 (H2O)2].The structures of ligand and metal complexes were determined by using IR, Elemental Analysis, Magnetic Susceptibility, UV-VIS, 1H-NMR, TGA, DTA, spectroscopic tecniques