İyotla aminler arasında meydana gelen bileşiklerin analitik incelenmesi
Analitical investigations on the compounds formed between iodine and amines
- Tez No: 6720
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İYOTLA AMİNLER ARASINDA MEYDANA GELEN BİLEŞİKLERİN ANALİTİK İNCELENMESİ Mustafa TAŞTEKİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1989, Sayfa: 58 Jüri : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Serdar ATEŞ Doç. Dr. Esma KILIÇ Bu çalışmada, 4 seri oluşturan 12 alifatik, amin ve amonyağın 5.1Ö“4 M çözeltileri, kondüktometrik ola rak, 25 ”C'de, azot atmosferinde, asetonitril ve metanol çözücü ortamlarında 0,0100 M iyot çözeltisi ile titre edilmiştir. İyot çözeltisi ile titre edilen her amin en az iki stokiyometrik dönüm noktası göstermiştir. Bu dönüm noktaları, aminlerin titrasyonu sırasında belirli stokiyometriye sahip farklı iyot-amin komplekslerinin oluştuğunu göstermektedir. Bu komplekslerin, öz iletken likleri daha dikkatlice incelendiğinde oldukça kararlı ve iyonik karaktere sahip oldukları gözlenmiştir. Kon düktometrik verilerin ışığında, bu kompleklerin oluşum larına ilişkin bazı muhtemel reaksiyon mekanizmaları önerilmiştir. Ayrıca, bütün aminler ve amonyak, aynı şartlar altında hidroiyodik asit ile de kondüktometrik olarak titre edilmiş ve bütün titrasyon eğrilerinde sadece bir tane stokiyometrik dönüm noktası gözlenmiştir. Bu komp lekslerin varlıklarını doğrulayan, spektrof otometrik verilerde mevcuttur. Hidroiyodik asitle yapılan titras- yonlar ve spektrof otometrik çalışmalar, kondüktometrik titrasyonlardan elde edilen verilerin ışığında önerilen reaksiyon mekanizmalarını kuvvetle desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER : Amin-iyot bileşikleri, kondüktometrik titrasyon, yük aktarma kompleksleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis ANÂLITICAL INVESTIGATIONS ON THE COMPOUNDS FORMED BETWEEN IODINE AND AMINES Mustafa TAÇTEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1989, Page: 58 Jury : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Serdar ATEŞ Doç. Dr. Esma KILIÇ In this work, 5.10-4 M solutions of 12 alipha tic amines, comprising 4 amine series and ammonia have been' titrated conductimetrically with a 0.0100 M solu tion of iodine in acetonitrile and methanol solvents under nitrogen atmosphere, at 25°C. Each amine titrated with iodine solution has shown at least two stoichiomet ric end-points. These end^points have clearly indicated that during the titrations of the amines different iodi- ne-amine complexes with definite stoichiometrics have been formed. The closer investigations of the spesific conductivities of these complexes have shown that these complexes are ionic in character and are rather stable. Under the lights of the conductimetric data some probab le reaction mechanisms for the formation. In addition, all the amines and ammonia have been titrated conductimetrically with hydrbiodic acid under the same conditions and all titration curves have shown only öne stoichiometric end-point. Some spectro- photometric investigations on these complexes have also been verified. Hydroiodic acid titrations and spectro photometry studies have strongly supported the reaction mechanisms proposed under the light of the date obtained from conductimetric titrations. KEY WORDS : Amine-iodine compounds, conductimetric tit rations, charge transfer complexes