Betonarme binalarda gerekli olan deprem perdesi alanının tespiti
The determination of necassary earthquake shearwall's areas in reinforced concrete buildings
- Tez No: 232111
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAYIL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde, Z1, Z2 ve Z3 sınıfı zeminlerde, bina önem kat sayısı 1, 1.4 ve 1.5 olan, 7, 9 ve 11 katlı betonarme binalar için gerekli olan perde boyu virtüel iş teoremi kullanılarak tespit edilmiştir. Perde boyları tespit edilen sistemlerin, SAP 2000 yapı analiz programında dinamik analizi yapılmıştır. Analiz sonucu elde edilen deplasman değerleri, DBYBHY-2007 deki sınır şartlarla karşılaştırılarak, perdelerin yeterliliği incelenmiştir.Birinci bölümde, yapılarda perde kullanmanın gerekliliği üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, perdelerin yerleşimi hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, perdelerin tasarımı hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde, perde duvarların deprem davranışı açıklanmıştır.Beşinci bölümde, DBYBHY-2007 deki perde ile ilgili kısımlar özetlenmiştir.Altını bölümde,perde boylarının belirlenmesi ile ilgili çalışmalardan bahsedilmiştir.Yedinci bölümde, hesap adımları ve hesaplar sonucu elde edilen perde boyları verilmiştir.Sekizinci bölümde, sonuçlar aktarılmış ve yaklaşımın 7 ve 9 katlı binalarda kullanıla bilineceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the shear walls length is determined with virtual work theorem in the reinforced concrete buildings which are at the 1. and 2. earthquake zone, in Z1 , Z2 and Z3 soil classes, have 1, 1.4 and 1.5 importance factors and has 7,9 ,11 stories. The dynamic analyses of systems, determined shear wall lengths, are analyzed with sap2000 (the structural analyses program).The displacement rates, the results of analyses, are compared with boundary values in DBYBHY-2007 and shear walls sufficiency are examined.In the first chapter, the requirement of using shear walls in the structure is emphasized.In the second chapter, some information is given about shear walls layout.In the third chapter, some information is given about design of shear walls.In the fourth chapter, Earthquake behaviors of shearwalls at the shearwall walls are explained.In the fifth chapter, the sections of 2007 DBYBHY about shear walls are summarized.In the sixth chapter, some studies about determination of shear wall length are mentioned.In the seventh chapter, calculation steps and the results of calculated shear walls length are given.In the eighth chapter, the results are transferred and the conclusion of this approach is shown that it is usable for 7 and 9 story structures.