An investigation of inelastic seismic demand
Elastik ötesi sismik talep üzerine bir inceleme
- Tez No: 232136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türk Deprem Yönetmeliğinde (TDY), aynı ilk rijitlik ve sönüm oranına sahip tek serbest dereceli elastik ve elastik ötesi yer değiştirmelerin oranlarını ifade eden spektral yer değiştirme oranı (elastik ötesi yer değiştirme oranı olarak da bilinir) üzerine yapılmış bir çalışmadır. Çalışmanın amacı, TDY Ek-7c maddesinde verilen bu oranla ilgili formülün irdelenmesidir. Elastik ötesi yerdeğiştirme oranı; deprem şiddetine, binanın inşa edildiği zemin sınıfına, sistemin kritik sönüm oranına, taşıyıcı sistem davranış katsayısına, yapıda kullanılan malzemenin özelliğine ve kuvvet yer değiştirme ilişkisine bağlıdır. Bu parametreleri inceleyebilmek için Turkiyede ve Tayvan depremlerine ait toplam 555 kayıt seçilmiş ve bu kayıtları içeren 21 grup ve 6 küme oluşturulmuştur. İncelenen parametre dışındaki parametre değerleri sabit tutulmuş incelenen parametre için farklı değerler göz önüne alınarak spektral yer değiştirme üzerine olan etki araştırılmıştır. Yapılan çalışmada depreme olan uzaklık etkisinin her periyot değeri için çok farklılık gösterdiği, belli periyotlarda azami belli periyotlarda asgari değer aldığı, bu sebeple etkisinin (minimum sınıra göre) sabit bir değer alınması gerektiği düşünülmüştür. Deprem şiddetini, zemin sınıfı ve bina davranış katsayısı etkisinin spektral yer değiştirme oranı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Sönüm oranında %5 sönümden sonra spektral yer değiştirme oranını çok etkilemediği anlaşılmıştır. Ayrıca daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak NEHRP zemin sınıfı C-D sınıfları arasında yapılan analizde zemin sınıfı içinde spektral yer değiştirme oranının çok farklılık gösterdiği görülmüştür. Her periyot için grup bazındaki ortalama elastik ötesi yer değiştirme oranlarının azami ve asgari değerleri spektral yer değiştirme oranı sınırları olarak tanımlanmıştır ve bu sınır taşıyıcı sistem davranış katsayısına göre değişmektedir. Bu sınırlara göre yapılan kontrolde Türk Deprem Yönetmeliğinde yer alan formülün düşük bina davranış katsayısı (=2) için yer değiştirme oranının sınırları içerisinde kaldığı tespit edilmiş fakat daha yüksek bina davranış katsayısı için asgari spektral yer değiştirme oran sınırından çok daha az hesap ettiği görülmüştür ve bunun nedenleri tartışılmıştır. Son olarak yukarıda etkili olduğu belirtilen parametreler kullanılarak bir formül üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish Earthquake Code (TEC), ratio between inelastic and elastic systems with same initial stiffness and damping is defined as spectral displacement ratios (also known as inelastic displacement ratios). The main aim of this study is to detect the correctness of the formulation about spectral displacement ratio given in TEC Annex-7c. Inelastic displacement ratios are affected by earthquake magnitude, soil conditions, critical damping ratio, yielding strength reduction factors, the material used in construction and resistance strain relation of the hysteresis. To analyze these parameters, total 555 records of Earthquakes occurred at Türkiye and Taiwan is selected and 21 groups and 6 stacks are formed. In the analysis of parameters, 3 to 6 values are investigated while all other parameters kept constant. It is concluded that distance to source has negligible effect due to its fluctuation between maximum and the minimum for each element. Earthquake magnitude, yield strength reduction factors have effects on inelastic displacement ratios in all constant regions. Soil conditions, damping coefficient, post-yield stiffness have moderate effect on inelastic displacement ratios in constant acceleration region. As critical damping increases, increase in inelastic displacement ratios decreases. Difference between trends of 5 and 20% critical damping in constant acceleration region is between 10-20%, and in other regions lower than 5%. Furthermore, detailed investigation on soil shear wave velocities in same NEHRP classification is done. Effects of different soil shear wave velocities in same NEHRP classification show great difference. For every period of vibration, maximum and minimum of mean inelastic displacement ratios of groups is recorded to construct inelastic displacement ratio boundaries which is dependent on yield strength reduction factors. According to this boundary, TEC (2007) formulation is checked. For low yield strength reduction factors like 2 good matches with boundaries, for higher yield strength reduction factor such as 4, 7 formulation underestimates inelastic displacement ratios and reasons for this are discussed. A formulation related with inelastic displacement ratio is presented at the end of paper.