Weight mesurement on fast conveyors
Hızlı taşıyıcılarda ağırlık ölçümü
  1. Tez No: 232135
  2. Yazar: DENİZ KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, ağırlık ölçen taşıyıcılarda mevcut taşıyıcılara kıyasla daha doğru ağırlık ölçümü yapan bir matematiksel modelin geliştirilmesine odaklanmıştır. Ürünlerin taşıyıcılarda taşınması esnasında, taşıyıcı terazisinde ölçülen ürün ağırlıklarına gürültülerin karışması sonucu hiçbir zaman doğru bir ölçüm yapılamamaktadır. Matematiksel model oluşturulurken, doğru ağırlık ölçümünü etkileyen bu gürültülü ortamda en iyi hesaplamayı yapabilen yöntemlerden biri olan Kalman Filtresi kullanılmıştır. Geliştirilen modelde ağırlık ölçümü, ürün taşıyıcı üzerine tam olarak geldikten hemen sonra başlar. Taşıyıcı terazisi ürünün ağırlığını ölçer ve ürünün ağırlık sinyalini üretir. Eğer taşıyıcı yeni çalıştırılmışsa veya çalışma şartlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmişse, taşıyıcı ilk olarak ?belirleme modu?nda çalışır. Bu modda, Kalman filtrelemesinin düzgün çalışmasını sağlayan kontrol ve gürültü parametreleri belirlenir. Eğer taşıyıcı yeni çalıştırılmamışsa veya yeniden kontrol ve gürültü parametrelerinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmuyorsa, taşıyıcı ?operasyonel modu?nda çalışır. Bu modda taşıyıcı terazisi tarafından üretilen ağırlık sinyali, DC motorun hızını kontrol eden hız sinyalini üretmek üzere ?kontrol ünitesi? tarafından kullanılır. Motor hız sinyali, taşıyıcı üzerindeki istenilen ürün akış hızını ayarlamak üzere motorun hızını yükseltmek veya azaltmak için kullanılır. Sonuç olarak, ürün akış hızı, engellenemeyen gürültülerin varlığına rağmen istenilen seviyede tutulmuş olur. Matlab kullanılarak simüle edilen modelin tatmin edici sonuçlar sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of a mathematical model for a continuously moving weight conveyor to provide a more accurate weight measurement than current conveyors. While material is being transported by the conveyor system, the output weight measurement signals from the conveyor scales are always contaminated with noises. Kalman filter, which is best fit for stochastic estimation from noisy sensor measurements, is used to develop a mathematical model. In the model, the weighing operation is started after the object has come to be entirely on the weighing conveyor. A weight sensing device such as scale senses the weight of the object being transferred and produces a signal indicative of the sensed weight state. If a weight feeding machine is first started or a change in operating conditions is presented, the machine is set to identification mode. In the identification mode, control and noise parameters are identified to allow Kalman Filter to operate optimally. If the system is not started or re-identification is not needed, the weight feeding machine is set to operational mode. In the operational mode, the signal produced by the scale is applied to the control unit which produces a signal to control the speed of the DC motor. This signal is used to increase or decrease of the motor speed to produce desired mass flow. Consequently, the mass flow of the material is driven to the desired level in the presence of the unavoidable noises. Mathematical model is simulated using Matlab to obtain the results. It is observed that the developed model provides satisfactory results in providing accurate weight measurement.