Dörtyol Yeniyurt göletinde kullanılan sade uzatma ağlarının bazı balık türleri üzerindeki seçiciliğinin belirlenmesi
Determinition of gillnet selectivity for some fish species, inhabit lake Yeniyurt in Dörtyol
- Tez No: 232177
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada Hatay ili Dörtyol ilçesi Yeniyurt Gölet'inde 24, 28, 32 mm'lik göz genişliğine sahip sade uzatma ağlarının optimum yakalama boyları ve seçicilik özellikleri karşılaştırılmıştır. Buna göre, her üç ağın seçiciliğinde balık vücut formunun etkisi araştırılmıştır. Çalışma Mart 2007 ? Şubat 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ağların seçiciliğinde Holt (1963) tarafından geliştirilen tahmin yönteminden yararlanılmıştır.Tez çalımasında 24, 28, 32 mm ağ göz açıklığındaki ağlarda Has Kefal'ın (Mugil cephalus) optimum yakalanma total boyu sırasıyla 30.55, 35.64, ve 40.73 cm olarak bulunmuştur. Marmid (Acanthobrama marmid) için optimum yakalama total boyu sırasıyla 15.29, 17.84 ve 20.39 cm. olarak bulunmuştur. Tilapia (Tilapia zillii) için optimum yakalama total boyu sırasıyla 12.28, 14.33 ve 16.37 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, gill nets which 24, 28, 32 mm mesh size was determinated the charecteristics of their selectivity in Yeniyurt Lake, Hatay. The study was carried out between March 2007 and February 2008. Selectivity method developed by Holt (1963) was used to find the selectivity parameters of the gill nets.The optimum catch lengths of Acanthobrama marmid were estimated 15.29, 17.84 and 20.39 cm for 24, 28 and 32 mm mesh size, respectively. The optimum catch lengths of Mugil cephalus were estimated 30.55, 35.64 and 40.73 cm respectively. The optimum catch lengths of Tilapia zillii were estimated 12.28, 14.33 and 16.37 cm, respectively.