Tigem göletleri (Yeniyurt-Dörtyol)'nden avlanan bazı su ürünlerinin parazitolojik yönden incelenmesi
Parasitological investigation on commercially aquaculture (fisheries) collected from the Tigem reservoirs (Yeniyurt, Dortyol, Hatay)
- Tez No: 232179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN B. YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi Dörtyol-Yeniyurt Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Ünitesi'nin kurulduğu Dörtyol TİGEM Göletleri'nde yürütülmüştür. Su ürünleri yetiştiricilik potansiyeline sahip bu sahada daha önce parazit varlığına ilişkin bir çalışmaya rastlanmamıştır.Hatay il sınırları içerisinde yerel balıkçılık çalışmalarının sürdürüldüğü ve yakın gelecekte ileri düzeyde yetiştiricilik çalışmalarının projelendirilerek hayata geçirilmesi beklenilen, Dörtyol ilçesi TİGEM göletlerinde yaşayan balıklarda paraziter organizmaların varlıklarının belirlenmesi üzerine 16 Nisan 2007 ve 17 Mart 2008 tarihleri arasında bir yıl süreyle 167 adet Kefal, 188 adet Tilapia, 70 adet Levrek, 125 adet Marmid ve 32 adet Mavi yengeç olmak üzere; toplamda 550 adet balık ve 32 adet eklem bacaklı örneği alınmış ve incelenmiştir.Çalışmada TİGEM Dörtyol göletlerinden Tilapia zilli (Gervais, 1848) de Diplozoon paradoxum Nordman, 1832 ve Tetraonchus sp Diesing, 1858 ve Acantobrama marmid Heckel, 1843 de ise Monogenean parazitlerden Tetraonchus sp. belirlenmiş ve bölgeden ilk kez bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out the TIGEM reservoirs in Yeniyurt, Dörtyol, Hatay (Aquaculture and Fisheries Research Unit, Faculty of Fisheries, Mustafa Kemal University). TIGEM reservoirs are known to be potentially for culture of finfish and crustacean species. Moreover parasites have not been reported on living aquatic species in these reservoirs.The aim of this study to describe the prevalence of parasites on certain aquatic species was to determine the current status and the seasonal patterns of the parasites on hosts before the beginning of possible culture practices.The samples were collected monthly using long line net from April 2007 to March 2008 for 12 months. 167 Mugil cephalus (Linnaeus, 1758), 188 Tilapia zilli Gervais, 1848, 70 Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758) 125 Acanthabrama marmid Heckel, 1843, 32 Callinectes sapidus Rathbun, 1896 (totally 550 fish and 32 crustacean species) were parasitologicaly analyzed.The present study is the first report Diplozoon paradoxum Nordman, 1832 and Tetraonchus sp. Diesing, 1858 were detected from Tilapia zilli (Gervais, 1848) and the only one species of monogenean; Tetraonchus sp. Diesing, 1858 was found from Acanthobrama marmid Heckel, 1843 -as a new host- in TIGEM reservoirs (Yeniyurt, Dörtyol, Hatay, Turkey).