Yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas)'da erken gonadal gelişim ve cinsiyetlerin farklılaşması
Early gonadal development and sexual differentiation in green turtle, Chelonia mydas
- Tez No: 232180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHRİBAN ÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, Chelonia mydas'ın erken gonad gelişimi, gonad yapısı, cinsiyetlerin farklılaşma periyodu ve cinsiyet oranı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma Temmuz 2007 ile Eylül 2007 tarihleri arasında Samandağ, Hatay sahillerinde gerçekleştirilmiştir. Toplam 48 embriyo, 15 adet doğal yuvadan toplanmıştır. Erkeklerde, korteks çok ince, tek katlı ve gonadlar organize medulla ile seminiferous tüpleri içerirken, dişiler çok katlı korteks ile organize olmamış medullayı içermektedir. C.
Özet (Çeviri)
In this thesis, early gonadal development, gonad structure, sexual differentiation phase, and sex ratio of the Chelonia mydas is described. Trial was carried out from July 2007 to September 2007 in Samandağ, Hatay Beach. Total 48 embriyo from 15 natural nest were collected. In the males the cortex was very thin, mono-stratified and gonads present an organised medullar region with seminiferous tubules. The females on the other hand, present a multi-stratified cortex and a disorganized medulla. Sex ratios of C.