Değişik kırmık dalga biçimlerinin kullanıldığı genelleştirilmiş Çok taşıyıcılı dogrudan dizili kod bölmeli çoklu erişim (ÇT DD-KBÇE) sisteminde optimum alttaşıyıcı aralığın değişiminin incelenmesi
Investigation of the variation of optimum subcarrier spacing for generalized Multicarrier direct-sequence code-division multiple-access (MC DS-CDMA) system with different chip waveforms
  1. Tez No: 232250
  2. Yazar: KENAN KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullamanın (DFBÇ) avantajları ile Doğrudan Dizili Kod Bölmeli Çoklu Erişimi (DD-KBÇE) birleştiren Çok Taşıyıcılı Doğrudan Dizili Kod Bölmeli Çoklu Erişim (ÇT DD-KBÇE); bant genişliği verimi, sönümlü kanal durumundaki başarısı ve girişim bastırma yeteneği nedeniyle Tek Taşıyıcılı Doğrudan Dizili Kod Bölmeli Çoklu Erişim (TT DD-KBÇE) sistemlerine güçlü bir alternatif olarak literatürde önerilmiştir.Bu tez çalışmasında, Nakagami-m sönümlü kanallar üzerinden iletim için değişik kırmık dalgabiçimleri kullanan genelleştirilmiş ÇT DD-KBÇE sistemine ait optimum alttaşıyıcı aralığının kararlılık analizi yapılmıştır. Değişik sistem konfigürasyonları için optimum alttaşıyıcı aralığının kararlı olup olmadığını göstermek üzere normalize alttaşıyıcı aralığına karşı bit hata oranı (BHO) performans eğrileri elde edilmiştir. Nümerik sonuçlar sistem parametrelerinin değişimi ile birlikte alttaşıyıcı aralığının optimum değerinin ötelendiğini ve bu sebeple farklı sistem konfigürasyonları için kararlı olarak düşünülemeyeceğini göstermiştir.Bu tez çalışmasındaki ikinci katkı, Nakagami-m sönümlü kanallar üzerinden Blackman kırmık dalgabiçimi kullanan genelleştirilmiş ÇT DD-KBÇE sisteminin BHO performansının değerlendirilmesidir. Blackman kırmık dalgabiçimine ait genişletilmiş kısmi özilinti fonksiyonlarının ikinci merkez momentleri başarı ile türetilmiştir. Bu türetmelere dayalı olarak Blackman kırmık dalgabiçimi kullanan genelleştirilmiş ÇT DD-KBÇE sistemi için çok sayıda benzetim çalışması yapılmıştır. Benzetim sonuçları; dikdörtgen, yarım sinüs, yükseltilmiş kosinüs gibi farklı zaman sınırlı kırmık dalgabiçimlerinin kullanıldığı durumlara kıyasla Blackman kırmık dalgabiçiminin kullanılmasının genelleştirilmiş ÇT DD-KBÇE sisteminin BHO performansını iyileştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multicarrier direct-sequence code-division multiple-access (MC DS-CDMA) that combines the advantages of orthogonal frequency-division multiplexing (OFDM) with DS-CDMA has been introduced in a literature as a favorite alternative to the single-carrier DS-CDMA systems due to its bandwidth efficiency, immunity to the dispersive fading channel, and interference suppression capability.In this thesis, a stability analysis of the optimum subcarrier spacing in generalized MC DS-CDMA systems with various time-domain chip waveforms for transmissions over Nakagami-m fading channels is presented. Bit error rate (BER) performance curves versus the normalized subcarrier spacing are obtained to show whether the optimum subcarrier spacing is stable or not for various system configurations. Numerical results indicate that the optimum point of the subcarrier spacing shifts with the change of the system parameters, and therefore can not be thought as stable for different system configurations.The second contribution of this thesis is evaluating the BER performance of the generalized MC DS-CDMA system that employs Blackman chip waveform over Nakagami-m fading channels. The second central moments of the extended partial autocorrelation functions that belong to the Blackman chip waveform have been derived, succesfully. Based on these derivations, various simulation studies were obtained for the generalized MC DS-CDMA system using Blackman chip waveform. Simulation results show that the use of Blackman chip waveform can improve the BER performance of the generalized MC DS-CDMA system, as compared to the performances achieved by using different time-limited chip waveforms such as the rectangular, the half-sine and the raised-cosine.