Rize - Pazar tüneli güzergahının mühendislik jeolojisi etüdü
Engeneering geological research of Rize - Pazar tunnel route
- Tez No: 142926
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Son birkaç yılda Türkiye'de yapılan express yolların ve otoyolların miktarı oldukça arttı. Rize Pazar Tüneli'de“Karadeniz Sahil Yolu Projesi”kapsamında Karadeniz Devlet Sahil yolunun Çayeli-Hopa kesimi TCK Genel Müdürlüğü, 10. Bölge Müdürlüğü için Limak ve Cengiz-Mapa-Makyol tarafından inşa edilmektedir. Bu kapsamda proje çalışmaları ve son dizaynı, İTÜ ve UBM danışmanlığında Emay Mühendislik tarafından hazırlanmıştır. Sondaj çalışmaları JFZ İnşaat firması ve yapılan jeofizik çalışmaları Özkan Mühendislik tarafından yürütülmüştür. Bu güzergah Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan gibi kuzeydoğu komşularımızla Türkiye'nin ve Avrupa'nın bağlantısını sağladığı için çok önemli bir projedir. Proje Samsun'dan Hopa'ya kadar devam etmektedir. Tez konusu; Karadeniz Devlet Sahil yolunun Çayeli-Hopa kesiminde, Pazar geçişinde, km: 163+200 - 163+400 arasında inşa edilecek Pazar Tünelinin mühendislik jeolojisi bakımından değerlendirmesi ve en uygun tünel açım tekniğinin belirlenmesidir. Proje; en uygun mühendislik çözümlerini getirmeli, mimarlık ve topografik açıdan yörenin çevresel özellikleri ve tarihi dokusu ile uyuşmahdır. Rize Pazar Tüneli çiftli tüplü tünel olarak inşa edilecektir. Tüplerden deniz tarafında kalan sol tüp 98 m uzunluğunda, sağ tüp ise 144 metre uzunluğunda olacaktır. Tüneller 7.45 m yüksekliğinde, 10.90 m genişliğindedir. Tünel pivot eksenleri arasındaki mesafe 14.82 metredir. İnceleme sahasında yüzeyde Kuvaterner yaşlı 1-3.5 m kalınlığındaki volkanik kökenli kum, çakıl, moloz ve bloktan oluşan alüvyon, altında Pliyosen yaşlı tüf matriksli değişik düzeyde ayrışmış aglomeralar ve tabanda Eosen yaşlı sert ve sağlam, ancak denizaltı erupsiyonuna bağlı akma tabakalaşması ve soğuma çatlakları içeren volkanitler bulunmaktadır. Akmaya bağlı tabakalaşma K50-55B, 16-23KD yönelimli olup, dik-dike yakın, K75-85B, K10-25B, K70-85D doğrultularda kırık ve çatlak sistemlerinin gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre kırık ve çatlak sistemleri tünel eksenini genelde dik bazı kesimlerde verev kesmektedir. Geniş bir literatür araştırması da yapılarak, yörede daha önce yapılmış jeolojik çalışmalar da incelendikten sonra Pazar Tünelinin geçeceği jeolojik birimlerin özelliklerini belirlemek amacıyla 3 adet mekanik sondaj açılmış, arazi çalışmaları yapılmış kırık, çatlak sistemleri birimlerin birbirleriyle olan dokanaklan belirlenmiş ve farklı noktalarda jeofizik özdirenç ve sismik ölçümlerle bu çalışmalar desteklenmiştir. TS 699 'a göre hazırlanan sondaj karot örnekleri ve yüzeyden alman kayaç örnekleri üzerinde MJKM laboratuarında kayaçlann fiziksel ve mekanik özelliklerinin saptanması için deneyler yapılmıştır. Yapılan fiziksel deneyler sonucu örneklerin ağırlığı, kuru ve doygun birim hacim ağırlığı, su emme ve porozite değerleri bulunmuştur. Kayaçlann mekanik özelliklerinin saptanması amacıyla MTS aletinde tek eksenli ve üç eksenli basınç dayanımı deneyleri, çekme dayanımı deneyleri ve hidrolik krikom point-load aletinde nokta yükleme deneyleri XIIyapılmıştır. Ayrıca kayaç örneklerinden hazırlanan ince kesitlerin mineralojik - petrografik özellikleri tayin edilmiştir. Tüm bu veri ve bilgiler ışığında tünel güzergahının 1/200 ölçekli mühendislik jeolojisinin haritası ve kesitleri hazırlanarak, üç boyutlu blok ve kontur diyagramları ile yerin yapısı yansıtılmıştır. Sonuç olarak da incelenen güzergah çok kısa olmasına rağmen, tünelli geçiş seçeneği için çok yönlü sorunlarla başedilmesini gerektiren özellikler taşıdığı, örtü kalınlığının az olması, sahipli ve ekili olan tünel güzergahının üzerinde iki katlı bir binanın ve foseptik çukuru bulunması, çıkış portali önünde özel drenaj önlemlerinin alınmasını gerektiren su toplama havzası olması, sol tüpün batı ağzı ve falez tarafı denizden gelecek dalga etkisine açık olması ve bunun sonucunda ayrışmanın etkili olması gözönüne alınarak yapılan değerlendirmede bu sorunlardan kurtulabilmek için aç- kapa metodunun en uygun metot olduğuna karar verilmiştir. Ancak istimlak sorunları ve süre kaybı aynen durmaktadır. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The amount of express road and motorway works in Turkey has increased over the last few years. Rize Pazar Tunnel is constructed in the“Black Sea Coastal Express Road Project”content on the Çayeli-Hopa section of the Black Sea State Coastal Express Road for the Republic of Turkey General Directorate of Highways 10th District Directorate by Limak and Cengiz-Mapa-Makyol. In this content projects and final design is prepared by Emay under consulting of ITU and UBM. Drillings is done by JFZ consulting firm and geophysical studies is carried out by Özkan Engineering. This route is very important project, because it connects the northeastern neighbors as Georgia, Armenia, and Azerbaijan to Turkey and Europe. This project continues from Samsun to Hopa. The main topic of this thesis contains the interpretation of the Pazar Tunnel that will be constructed concerning engineering geology point of view and to be defined the most appropriate open technique for tunnel. The Pazar Tunnel will be constructed between km: 163+200 - 163+400 of the Pazar passage in the Çayeli-Hopa section of Black Sea State Coastal Express Road. This study also includes the perspective (approach) of being projected in a way that complies with the topography. Moreover, a tunnel that will be constructed through the route should be appropriate for building up methods concerning engineering approaches, it should also be in harmony with the historical structure of environment, and be contemporary architecturally. Rize Pazar Tunnel is going to be constructed as a double tube tunnel. The left tube that is on the coast side will be 98 m length and the right one will be 144 m length. Tunnel will be 7.45 m height, 10.90 m width. The distance between the tunnel axis is 14.82 meter. In the investigation field; the surface is alluvium that is between 1-3.5 m thickness Kuvaterner volcanic sediment composed of sand, gravel, debris, block; under this agglomerated that is weathered in different levels Pliocene years of age with tuff matrix and at the basement Eosen years of age, hard and strict volcanics that includes flow stratification and splits because of getting cold; are exist The stratification related to flow has K50-55B, 16-23KD inclination and perpendicular or nearly perpendicular dip and fracture systems that are K75-85B, K10-25B, K70-85D directions is determined. This results shows that fracture systems cut the tunnel axis generally perpendicular and sometimes diagonal. Having taken into consideration a wide range of relevant data by previous studies carried out, three drilling wells has been investigated in order to define the geological features of the study area where the tunnel will be located. Geological land search has been also done. In addition, the borders of the fracture system of the geological units were determined in some ways that's been supported by the studies covering seismic and geophysics resistivity measurements at different selected points. Some experiments has been carried out on the rock samples collected from different XIVlocations throughout the study area and the drilling recoveries that were prepared concerning the rules of TS 699, so that physical and mechanical features of the rock masses can be determined in the laboratory of ITU MJKM with respect to the results of the physical experiments carried out. As a result of physical experiments; weight of samples, dry and saturated unit volume weight, water absorption and porosity values are found. Uniaxial, triaxial pressure strength experiments in MTS machine, pulling strength experiments and point load experiments in hydraulic point-load machine to find out mechanical features of rocks. Moreover mineralogical and petrographical properties are found from thin crosscuts that are prepared from rock samples. By the help of all these information 1/200 scaled engineered geological maps of tunnel route and cross-sections are prepared and with the three dimensional block and contour diagrams the structure of the ground are reflected. This study comes up with the following results and proposals; even though the searched tunnel route is so short, the cut and cover method is thought to be more suitable in case a wide range of problems related to tunnel passage exist, the thickness between tunnel roof and ground surface is very thin, the planted tunnel route has an owner, two storied house and cesspit that exist on, a water storage area that needs to take some special cautions exists on the exit portal, the left tubes west portal and precipice part is affected waves and as a reason of this weathering also effects rocks. Somehow, expropriation problems and time loss problem still exist. XV