Yakın-halkaların sınıflandırılması, regüler ve kuvvetli regüler yakın-halkalar
Classification of near-rings, regular and strongly regular near-rings
  1. Tez No: 232275
  2. Yazar: GÜLKIZ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Konuyla ilgili yapılan literatür çalışmasında, tezin temelini teşkil eden yakın-halkalar, sıfır-simetrik ve sabit yakın-halkalar, yakın-halka idealleri, yakın-halka homomorfizmi, N-grup ve tipleri ile ilgili temel tanımlar, özellikler ve teoremler birinci ve ikinci bölümü oluşturmuştur.Bu tezin üçüncü bölümünde regüler yakın-halka kavramı, kuvvetli regüler yakın-halka, idempotent ve nilpotent elemanlar, regüler bileşen kavramları tanımlanarak örnekleri ve özellikleri verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first and the second chapter basic definitions, properties and theorems about near-rings, zero-symmetric and constant near-rings, ideals of near-rings, homomorphisms of near-rings, N-groups and types of N-groups have been given which includes the literature researches.The third chapters of the thesis, regular near-rings, strongly regular near-rings, idempotent and nilpotent member, regularity companion has been defined and given with its properties and examples.