S^2 üzerindeki eğriler için frenet-serret çatıları
A frenet-serret apparatus for curves on S^2
  1. Tez No: 232274
  2. Yazar: ABDULLAH ÖRNEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezin içeriği ile ilgili giriş yapıldı.İkinci bölümde, eğriler teorisi hakkında temel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde, eğrilikler hakkında tanımlar ve teoremler ifade ve ispat edildi.Dördüncü bölümde, küresel eğriler hakkında tanımlar ve teoremler ifade ve ispat edildi.Beşinci bölümde ise, genel olarak Frenet - Serret çatıları ve bunların S^2 üzerindeki eğrilere uygulanması için gerekli teoremler ispatlandı ve örnekler verildi.
Özet (Çeviri)
This study has five chapters.In the first chapter,the introduction about content of the thesis is made.In the second chapter,it is given the basic definitions and theorems about curves theories.In the third chapter, it is expressed and proved about the definitions and theorems of curvatures.In the fourth chapter, it is expressed and proved about the definitions and theorems of spherical curves.In the fifth chapter, it is generally the Frenet ? Serret Apparatus and to apply them to the curves on S^2 the necessary theorems are proven and examples are given.