Yapıştırıcıyla birleştirilmiş tabakalı kompozit T tipi bağlantıların titreşim kontrolü
Vibration control of adhesively bonded laminated composite tee joints
  1. Tez No: 232283
  2. Yazar: DEMET LİVKEBABCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. GÜL APALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapıstırıcı ile birlestirilmis T tipi bindirme baglantılarında, yapıstırıcı bölgesiboyunca gerilmenin düzenli dagılımı, yapıstırıcı bölgesinde yük transferininbasarılı bir sekilde saglanması, yüksek mukavemet/agırlık oranı, yüksek sönümkabiliyetinden, korozyona karsı direnç, tasarım kolaylıgı, kolay montaj, ekonomiklikve farklı malzemelerden imal edilmis elemanların birlestirilmesi gibi önemlisebeplerden dolayı günümüz klasik baglantı elemanları yerine tercih edilmekte,endüstriyel birçok alanda kullanılmaktadırlar.Bu tez çalısmasında, tabakalı kompozit malzemeden imal edilmis günlük hayattave literatürde karsılasılan T tipi baglantıların serbest titresim analizleri yapıldı.Baglantıda kullanılan, düsey ve yatay plaka uzunluklarının ve kalınlıklarının,destek yatay ve düsey uzunlugunun, destek kalınlıgının, fiber yönelim açısının vefiber hacimsel oranının dogal frekans ve modal sekil degistirme enerjisi üzerindekietkileri arastırıldı. Kompozit T tipi baglatılarının optimal tasarım parametreleriYapay Sinir Agları ve Genetik Algoritma kullanılarak tespit edildi. Deneyselolarak tabakalı kompozit malzemeden üretilen T tipi baglantıların sönüm katsayısıölçüldü. Son olarak T tipi baglantıların zorlanmıs titresim kontrolü analizleriyapıldı. Kontrol kuvvetinin zamana karsı degisimini kontrol eden bir fonksiyonönerildi. Genetik Algoritma, optimal kontrol kuvveti, açık çevrimli kontrol sistemive önerilen fonksiyon kullanılarak, tek aktüatör için T tipi baglantılarda düsey plakayüzeyindeki optimal konumu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Today, adhesive bonding technique is preferred to traditional mechanical joiningmethods such as screws and bolts, and used in many applications in industry sincethey provide a uniform stress distribution and load transfer over overlap region,high strength/weight ratio, high damping ability, a simple design, easy assemblyand joining of different materials.This thesis addresses free vibration analysis of Tee joint made of unidrictionallaminated composite material. The effects of vertical and horizontal plate lengthand thickness, support vertical and horizontal lengths, support thickness, fiber angleand fiber volume fraction on the natural frequencies and modal strain energies of thejoints. Optimal design parameters were determined by means of Artificial NeuralNetworks and Genetic Algorithm. The loss factors of laminated composite Tee jointswere measured experimentally. Finally the forced vibration analysis of Tee jointswere performed. A function was suggested to simplify the timehistory of controlforces. Optimal control forces were determined using the Neural Networks andGenetic Algorithm based on the Open Loop Control model. The optimal applicationposition of actuator was found found as the vertical plate edge for the single actuatorcase.