Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nın Oppioid oribatid faunası (Acari:Oribatida)
Oppioid oribatid fauna of Yozgat Pine Grove National Park (Acari:Oribatida)
- Tez No: 232288
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yozgat Çamlığı Milli Parkı'ndan, 2005 yılının Mayıs ayından başlayarak 2007 yılının Mayıs ayına kadar iki yıl süre ile toplanan oppioid akar örnekleri sistematik bakımdan değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Autognetidae, Epimerellidae, Quadroppiidae ve Oppiidae familyalarına ait toplam yirmi üç tür ve beş alt tür tespit edildi. Bunlardan Epimerella luxtoni sp. nov., Epimerella subiasi sp. nov., Rhinoppia elifae sp. nov., Rhinoppia mahunkai sp. nov., Oxyoppia (Dzarogneta) baranae sp. nov., Ramusella (Insculptoppia) salmani sp. nov. ve Multioppia (Multioppia) turcica sp. nov. bilim dünyası için; Autogneta (Autogneta) parva, Berniniella (Berniniella) serratirostris hauseri, Moritzoppia (Moritzoppia) escotata escotata, Moritzoppia (Moritzoppia) problematica, Moritzoppia (Moritzoppia) keilbachi, Microppia arcuata, Rhinoppia trilobata, Oppia denticulata ve Ramusella (Ramusella) sengbuschi sengbuschi Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlendi. Quadroppia (Coronoquadroppia) nasalis, Oppiella (Oppiella) nova, Berniniella (Berniniella) bicarinata, Microppia minus minus, Rhinoppia obsoleta, Ramusella (Ramusella) puertomonttensis, Ramusella (Insculptoppia) elliptica, Ramusella (Insculptoppia) luxtoni, Ramusella (Insculptoppia) insculpta ve Anomaloppia ozkani ise daha önce Türkiye'den bilinen taksonlar olarak tespit edildi.Yeni olarak tanımlanan Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyıldız ve Subias, 2007 ve Moritzoppia (Moritzoppia) unicarinata yozgatensis Toluk, Ayyıldız ve Subias, 2007 taksonları da 2007 yılında bilimsel bir dergide yayımlandı.Bu çalışmada belirlenen oppioid akarlar Berlese hunileri kullanılarak toplandı. Bunların ışık mikroskobunda morfolojik şekilleri çizildi ve çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri yapıldı. Tarama elektron mikroskobunda bazı taksonların incelemeleri yapıldı ve fotoğrafları çekildi. Yeni ve bilinen taksonların örneklerimiz üzerinden tanımları yapılarak sistematik sorunları tartışıldı. Ayrıca familya, cins ve tür düzeyinde teşhis anahtarları düzenlendi.
Özet (Çeviri)
Oppioid mites collected from Yozgat Pine Grove National Park for two years, beginning from May 2005 to May 2007 were evaluated from a systematic point of view. Totally twenty three species and five subspecies belonging to the families of Autognetidae, Epimerellidae, Quadroppiidae and Oppiidae were determined. Of these, Epimerella luxtoni sp. nov., Epimerella subiasi sp. nov., Rhinoppia elifae sp. nov., Rhinoppia mahunkai sp. nov., Oxyoppia (Dzarogneta) baranae sp. nov., Ramusella (Insculptoppia) salmani sp. nov. and Multioppia (Multioppia) turcica sp. nov. are new to science; Autogneta (Autogneta) parva, Berniniella (Berniniella) serratirostris hauseri, Moritzoppia (Moritzoppia) escotata escotata, Moritzoppia (Moritzoppia) problematica, Moritzoppia (Moritzoppia) keilbachi, Microppia arcuata, Rhinoppia trilobata, Oppia denticulata and Ramusella (Ramusella) sengbuschi sengbuschi are new records for the Turkish fauna; Quadroppia (Coronoquadroppia) nasalis, Oppiella (Oppiella) nova, Berniniella (Berniniella) bicarinata, Microppia minus minus, Rhinoppia obsoleta, Ramusella (Ramusella) puertomonttensis, Ramusella (Insculptoppia) elliptica, Ramusella (Insculptoppia) luxtoni, Ramusella (Insculptoppia) insculpta and Anomaloppia ozkani have already been determined in Turkey.The descriptions of the two newly-recognised taxa, Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyıldız and Subias, 2007 and Moritzoppia (Moritzoppia) unicarinata yozgatensis Toluk, Ayyıldız and Subias, 2007 were published in a scientific journal in 2007.The oppioid mites determined in this study were collected using Berlese funnels. In the light microscope, their figures showing morphology were drawn, and the measurements of various body parts of them were made. Some taxa were photographed and examined via scanning electron microscope. The definitions of the new and known taxa were given and their systematic problems were discussed on the basis of our samples. Furthermore, the identification keys to the families, genera and species were arranged.