Tuzla gölü (Palas-Kayseri)'nde Salicornia freitagii yaprak ve Yurdakulol kullanılarak ağır metal kirliliğinin tespiti
Determination of heavy metal pollution in Tuzla lake (Palas-Kayseri) using Salicornia freitagii yaprak and Yurdakulol
  1. Tez No: 232287
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK DEMİREZEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Tuzla Gölü (Palas-Kayseri) çevresinde belirlenen 12 istasyondan alınan Salicornia freitagii (kök, gövde, yaprak) ve bitkinin yetiştiği topraktan alınan örneklerde kadmiyum, nikel, kurşun, demir ve bakır konsantrasyonları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Salicornia freitagii örneklerinin farklı kısımlarındaki ağır metal konsantrasyonlarının sırasıyla; Fe: (13,003 µgg-1 - 68,460) > µgg-1 Pb: (2,775 µgg-1 - 19,530 µgg-1) > Cu: (5,848 µgg-1 - 7,559 µgg-1) > Ni: (1,079 µgg-1 - 15,316 µgg-1 ) > Cd: (0,183 µgg-1 - 0,917 µgg-1 ) aralığında olduğu tespit edilmiştir.Bu sonuçlara göre, çalışma alanında değişik kaynaklardan meydana gelen bir kirlenmenin olduğu belirlenmiştir. Kontrol değerlerimize göre çalışma alanımızdaki tüm istasyonlarda kirlilik olduğu gözlenmiştir. Salicornia freitagii'nin ağır metal kirliliğini belirlemede uygun bir biyolojik indikatör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the amount of heavy metals (cadmium, nickel, lead, iron and copper) in the Salicornia freitagii (root, shoot and leaves) and their soils obtained from 12 different stations in Tuzla Lake has been investigated. The order of the elements in the different parts of the Salicornia freitagii and their concentration ranges in ? gg-1 was Fe: (13,003 µgg-1 - 68,460) > µgg-1 Pb: (2,775 µgg-1 - 19,530 µgg-1) > Cu: (5,848 µgg-1 - 7,559 µgg-1) > Ni: (1,079 µgg-1 - 15,316 µgg-1 ) > Cd: (0,183 µgg-1 - 0,917 µgg-1 ).The results showed that, some sampling sites in the study area basin are generally more or less polluted with some of the metals investigated when compared with the control values. All sampling sites in study area basin are generally more or less polluted when compared with the control values. Salicornia freitagii was found to be a useful biological indicator while determining of the heavy metal pollution.