Küçükçekmece lagününden (İstanbul) izole edilen enterik bakterilerin antibiyotik direnç profili
Antibiotic resistance profiles of enterobacteria isolated from Kucukcekmece lagoon (Istanbul)
  1. Tez No: 232319
  2. Yazar: DİLEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
: İstanbul'un batı kesiminde yer alan Küçükçekmece Lagünü, 41 º 00? K- 28 º 43? D koordinatlarındadır. Marmara Denizi'ne dar bir kanalla bağlıdır. Bu bağlantı yanında lagünün ana su kaynaklarını yeraltı suları, bazı cılız akarsular ve nütrientce zengin üç farklı dere (Sazlıdere, Ispartakule ve Nakkaş) oluşturmaktadır. Kıyısal alandaki yoğun yerleşim ve lagünün atıksularının sağlıksız arıtımı yoğun nütrient girdisi etkisini arttırmaktadır.Örneklemeler, Haziran 2006 ile Nisan 2008 tarihleri arasında, bulutsuz ve açık günlerde aylık olarak alınmıştır. Lagünden alınan örneklerin Enterobacteriaceae familyasının en yaygın türlerinin varlığını belirlemek üzere analizi yapılmıştır. On su örneğinin 5 tanesi lagüne bağlı olan derelerde yüzeyden, kalan 5 örnek ise lagünde belirlenen farklı noktaların yüzey ve farklı derinliklerinden (50 cm, 1, 5, 10 ve 15 m) alınmıştır.Çalışmanın amaçlarından biri Enterobacteriaceae familyasının yoğunluğunu, sucul alandaki bakteriyolojik kirliliğini ve insan sağlığı üzerine etkilerini belirleyebilmektir. Buna ilaveten fizikokimyasal veriler de kullanılmıştır. Sonuçlar Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği Standartları ile karşılaştırılmış ve değerlerin uygun olmadığı belirlenmiştir.Genel olarak değerlendirildiğinde, Escherichia coli olarak tek tür ile temsil edilen bu genusun %59,65 ile en yaygın tür olduğu belirlenmiştir. E. coli'nin yoğun olarak rastlanmadığı alanlarda ve baskın olmadığı durumlarda çevresel koşullara uygun olarak Citrobacter ve Enterobacter genusları ikinci ve üçüncü sırada yer almaktadır.Bu çalışmanın diğer bir amacı da, Küçükçekmece Gölü'nde fekal kökenli bakterilerin yoğunluğunun, izole edilen türlerin antibiyotik direnç profillerinin ve halk sağlığına etkilerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte, çalışmada rasyonel antibiyotik kullanımı için gereken önlemlere bilgi zemini hazırlanması hedeflenmektedir.Antibiyogram testlerinde kullanılmak üzere, Kloramfenikol, Tetrasiklin, Nalidiksik Asit, Ampisilin, Imipenem, Seftazidim, Amikasin, Streptomisin ve Amoksilin + Klavulonik Asit antibiyotikleri seçilmiştir. Enterik bakterilerin antibiyotik direnç profilinde Ampisiline karşı direnç değeri %76,29 ve Imipeneme karşı en duyarlı değer %6,90 olarak belirlenmiştir. En yoğun bakteri olarak belirlenen E. coli için, aynı antibiyotik seçimleri ile antibiyogram testleri yapılmış ve %62,50 ile Ampisiline karşı direnç ortaya konmuştur.Deniz suyuna ulaşan ve direkt etkilenen kıyısal ekosistemlerdeki bakteri genuslarının olumsuz etkilerinin tespit edilmesi amacıyla, özellikle ortama yayılma kabiliyetleri ve moleküler çalışmaların yapılması hedeflenmektedir. En yaygın türlerden olan E. coli, Enterobacter ve Citrobacter arasındaki virulans ve direnç genlerinin aktarımı, integron gen kasetlerinin tespiti önerilen çalışma olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Kucukcekmece Lagoon is situated in the western part of the city of Istanbul mapping reference 41 º 00? N- 28 º 43? E. The lagoon is connected to the Marmara Sea via a narrow channel. Despite this connection, the lagoon?s main water sources are underground spring water, several ephemeral brooks and three nutrient-rich streams (Sazlıdere, Ispartakule and Nakkas). Therefore, the lagoon has been subjected to heavy nutrient inputs because of poor sanitary treatment of wastewater associated with human population growth around the lake.Samples were taken monthly from June 2006 to April 2008 on clear and bright days. A number of samplings were taken from the lagoon to analyze the presence of the most common species of the Enterobacteriaceae family. Ten water samples were taken in total, five water samples were taken from the surface at the junction point between the stream and the lagoon. The other five samples were taken from various points within the Lagoon and from the surface and different depths (50 cm, 1 m, 5 m, 10 m and occasionally 15 m).One of the studies focuses on the Enterobacteriaceae family, their density (with DAFOR scale) and the bacteriological pollutions, together with their threat over human health. In addition, some physico-chemical data are discussed. The results achieved from the water samples were not acceptable according to the Water Pollution Control Regulation Standards.To make a general evaluation, the most intensively apparent species was Escherichia coli, the percentage of this genus was found to be as high as 59, 65% in this study. The second most common species was Citrobacter and the third was Enterobacter, both species were apparent where E. coli was not present; this was expected since they are more resistant than E. coli against environmental conditions. Many researchers also determined the same findings and reached the same results. Therefore E. coli became the most apparent species in such type of streams because they are affected by the anthropogenic pollutants in the stream.The aim of this study is to find out the density of the fecal bacteria and to check the side effects of the antibiotics as well as the resistance profiles of Enterobacteria isolated from the Kucukcekmece Lagoon samples. With this study, the precaution for the usage of the rational antibiotics will be determined.Cloramphenicol, Tetrasiclin, Nalidixic Acid, Ampicillin, Imipenem, Ceftazidime, Amicasin, Streptomycin and Amoxicillin+ Clavulonic Acid were used in the antibiogram tests. The antibiotic resistance profile resulted in Enterobacteria being the most resistant against Ampisilin (76,29%) and the most sensitive against Imipenem (6,90%). The same antibiogram test was carried out for E. coli, which has a higher density than the other bacteria, and the result was 62,50% resistant against Ampicillin.In addition to this study, there is an ongoing investigation about the negative effects of these bacterium groups on coastal ecosystems that reach the sea directly, especially the ability of dissemination and molecular epidemiology of the resistance and virulence genes between related bacterial species such as E. coli, Citrobacter sp. and Enterobacter sp.