Süreç yönetimi kapsamında bir lojistik işletmesinde kara nakliye süreci analizi ve iyileştirilmesi
Analysis and development of land transportation process within the context of process management in a logistics company
- Tez No: 232320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşen dünyada artan rekabet koşulları, işletmeleri her geçen gün yeni yönetim anlayışlarını aramaya zorlamaktadır. Müşterinin ilk ve sürekli tercihi olmak, pazarda en uygun fiyata, en kaliteli ürün ve hizmeti sunmak isteyen işletmeler süreçlerini incelemeye başlamışlardır. İş süreçlerindeki iyileşmelerin şirkete, çalışanlarına ve müşterilerine büyük katma değerler sağladığını gören işletmeler, süreç odaklı iş yapma şekillerini tercih ederek daha hızlı, daha etkin ve daha verimli ürün ve hizmet elde etme yollarını bulmuşlardır. İşte bu noktada ?Süreç Yönetimi? yeni bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.Süreç yönetimi; süreçleri izlemeye, kontrol altında tutmaya, ölçmeye, sürekli iyileştirmeye dayanan devamlı ve uzun bir yolculuktur. Bu nedenle bu yolculukta işletmeler günün değişen şartlarına, teknolojinin getirdiği yeniliklere kendini adapte edebilen, esnek, sürekli gelişen bir yönetim tarzı uygulamalıdır.Bu çalışmada; süreç yönetimi, kavramları ve metodolojisi anlatıldıktan sonra Rummler Brache metodolojisi ile bir lojistik işletmesinde kara nakliye ihracat süreci analizi ve iyileştirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasingly competition conditions in the global world have forced companies to seek new management methods. Companies wish to be the first and consistent choice of customers by offering the highest quality goods and services on the market at the most reasonable prices have begun reassessing their operations and processes. Having seen considerable added value or both their employees and customers as a result of these improvements in their business operations and processes, companies have found ways to provide faster, more effective and more productive products and services. At this point that the concept of ?Process Management? has gained widespread acceptance.Process Management is a continuous and long journey that is monitoring, controling, measuring and improving the performance of processes. Therefore in this journey, companies should have flexible and continuous improving management methods which adapt itself to new conditions and technological changes.In my thesis, Process management, concepts and methodology are examined. Rummler Brache Process Improvement Methodology is utilised to improve land transportation process in a logistics company.