Kimyasal bileşimi farklı üç fosfat kayası ile kurşun (II) iyonunun adsorpsiyonu
The adsorption of lead(II) ions by three different phosphate rocks
- Tez No: 232357
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada kimyasal bileşimleri farklı üç fosfat kayası ile kurşun (II) iyonunun adsorplanmasında karıştırma hızı, pH, konsantrasyon, adsorbent miktarı, sıcaklık ve zaman gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. Adsorplanmanın, farklı karıştırma hızlarında 200 rpm'e; farklı pH' larda 5'e kadar arttığı, bu değerlerin üzerinde sabit kaldığı gözlenmiştir. Adsorpsiyon, başlangıç kurşun (II) konsantrasyonu artışı ile azalırken, sıcaklık yükselişi ile artış göstermiştir. Maksimum adsorpsiyon kapasiteleri cevher I, cevher II ve cevher III için sırasıyla 200,0; 130,7 ve 35,2 mg/g olarak bulunmuştur. Elde edilen adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir izotermine uyduğu tespit edilmiştir. Adsorpsiyon hızının, kurşun (II) iyonuna göre yalancı birinci mertebeden olduğu belirlenmiş ve aktivasyon enerjileri her üç cevher için sırasıyla 33,6; 31,5 ve 30,0 kJ/mol olarak elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, lead(II) ions adsorption capacity of three different phosphate rocks was investigated. In order to determine lead removal efficieny, parameters such as stirring speed, pH, amount of adsorban, lead (II) concentration, temperature, and time were studied. It was observed that adsorption increased upto 200 rpm with stirring speeds and upto pH 5 with increasing pH, where, beyond these values, it stayed constant. However, while adsorption was decreasing with increasing initial Pb(II) concentration, it showed an increase with temperature. Maximum adsorption capacities for ore I, ore II and ore III were found to be 200,0; 130,7 and 35,2 mg/g, respectively. Adsorption isotherms obtained were in agreement with Langmuir isotherm. Rate of adsorption were found to be pseudo first order in regend with Pb(II) concentration and activation energies for three different ores were calculated as 33,6; 31,5 and 30,0 kJ/mol, respectively.