Bakır (Cu) uygulanmış mısır (Zea mays L.) fidelerindeki antioksidan aktivitelerin fizyolojik ve anatomik yönden incelenmesi
Physiological and anatomical investigation of antioxidant activities in copper treated maize (Zea mays L.) seedlings
- Tez No: 232393
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMAHAT YENTÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Fizyoloji, Biology, Botany, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalısmada, mısır (Zea mays L., cv., Rx770) bitkisinin farklı kısımlarındaki bakır birikimi ve bunun fizyolojik, biyokimyasal, antioksidan yanıtlara olan çesitli etkileri ile morfolojik ve anatomik degisimleri incelenmistir. Tohumlar kontrol ve 50, 100, 250, 500, 1000, 1500 ?M CuSO4.5H2O çözeltilerinde 25 oC da karanlık ve aydınlık kosullarda çimlendirilmistir. 50 ve 100 ?M Cu uygulamalarının tohum çimlenmesi üzerinde önemli etkilere sahip olmazken; 250 ?M ve daha yüksek konsantrasyonların çimlenme oranlarında indirgenmeye neden oldugu kaydedilmistir. Diger deneyler için, tohumlar perlit içeren plastik kaplarda 25 oC sıcaklık, 16 saat aydınlık 8 saat karanlık kosullarda yetistirildikten sonra 8 günlük fideler hidroponik kültüre aktarılmıs ve 7 gün boyunca aynı Cu serilerine maruz bırakılmıstır. 15 günlük bitkiler, üçüncü yapragın açılma evresinde, hasat edilerek fizyolojik, biyokimyasal ve anatomik analizleri yapılmıstır. Cu iyonlarının mısır fidelerinin köklerinde, gövde ve yapraklarından daha fazla birikim gösterdigi ve önemli bazı metabolik islevleri engelleyerek bitkilerin büyüme ve gelismesini yavaslattıgı belirlenmistir. Bitkiler Cu'a baglı oksidan strese karsı enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan sistemlerinde degisiklikler yaparak yanıt olusturmuslardır. Yüksek Cu konsantrasyonlarında, H2O2'in artısına AsA, GSH içerigi ile CAT, APX aktivitelerindeki azalmalar eslik ederken; bunun aksine, DHA, GSSG içerikleri ile SOD, GuPX ve GR aktivitelerinde ilerleyen artıslar oldugu kaydedilmistir. Anatomik olarak, 50 ?M Cu da önemli hücresel zararlar görülmezken; yüksek Cu konsantrasyonlarının membranlarda bozulmalara, plazma membranının hücre çeperinden ayrılmasına, hücrelerde vakuollesmeye neden olmustur. Sonuç olarak, bu arastırma mısır bitkisinin yüksek konsantrasyonlarda Cu biriktirdigini ve Cu'a baglı oksidan stresi etkili bir antioksidan savunma sistemi ile tolare ettigini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, accumulation of copper and its various effects on physiological, biochemical, antioxidative responses and morphological and anatomical changes were investigated in different parts of maize (Zea mays L., cv., Rx770) plants. Seeds were germinated in control and 50, 100, 250, 500, 1000, 1500 ?M CuSO4.5H2O solutions at 25 oC in dark and light conditions. It was recorded that 50 and 100 ?M Cu treatments had no marked effect on seed germination while 250 ?M and higher concentrations caused reduction of germination rates. For the other experiments, seeds were grown at 25 oC temperature, 16 h light 8 h dark photoperiod conditions in plastic pots containing perlite and 8 days old seedlings were then transferred to hydroponic culture and exposed to the same Cu series for 7 days. 15 days old plants, at the stage of third leaf opening, were harvested and physiological, biochemical and anatomical analysis were done. Cu ions were found accumulated higher in the roots of maize seedlings than shoots or leaves and retarded the growth and development of plants by interfering with certain important metabolic processes. Plants responded to Cu-induced oxidative stress by modulating their enzymatic and non-enzymatic antioxidantive systems. At higher concentrations of Cu, increase in H2O2 level was accompanied by a decrease in AsA, GSH contents and CAT, APX activities, while, progressive enhancement were investigated in DHA, GSSG contents and SOD, GuPX and GR activities. At ultrastructural level, 50 ?M Cu did not exhibit significant cellular damage, however, higher concentrations of Cu caused disruption of membranes, withdrawall of plasma membrane from cell walls, cell vacuolation. As a result, this investigation suggested that maize plant was able to accumulate high concentrations of Cu and tolerate Cu-induced stress using an effective antioxidant defence system.