İki farklı toprak serisinde yetişen mısır bitkisinin çinko ve demir uygulamalarına yanıtı
- Tez No: 27828
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-57- ÖZET Bu çalınmada Çukurova ve Ceylanpınar 'da yaygın iki toprak serisinde yetişen mısır bitkisinin çinko ve demir uygulamalarına yanıtı araştırılmıştır. Denemede Zn ve Fe'nin üç ayrı dozu ve bu Uç ayrı dozun kombinasyonları Beyazkule ve Arık toprak serisine uygulanmıştır. Gübreler saksılara ekimden önce uygulanmış olup, demir kaynağı olarak % 13 demir içeren fetrilon ve çinko için % 10 çinko içeren Zetrilon kullanılmış, demir uygulama dozları 0, 10, 20 ppm olarak saptanırken çinko 0. 5, 10 ppm düzeyinde uygulanmıştır. P 3165 hibrid mısır çeşidinden 6 tohum, 1.5 kg toprak içeren plastik torbalara ekilmiş çıkışın ardından bitkiler üçe seyreltilmiştir. Saksı denemesi tesadüf dişil imi i faktöriyel deneme desenine uygun biçimde üç yinelemeli olarak kurulmuştur. Zn uygulamaları bitkinin N alımını etkilemezken,Fe uygulaması, bitkinin fosfor alımını önemli derecede etkilememiştir -Çinko uygulamaları bitkide potasyum miktarını önemli derecede arttırmıştır. Çinko uygulanan saksılarda yetişen mısır bitkilerinin potasyum içeriği çinko uygulanmayan saksılarda yetişenden daha yüksek bulunmuştur. Zn uygulamaları gövde kuru madde üretimini her iki toprak serisinde yetişen bitkilerde arttırmıştır. Çinko uygulamaları, gövde kuru madde üretimini demir uygulamalarından daha fazla etkilemiş ve çinkonun yokluğunda bitkinin gövde kuru madde üretiminde önemli düşüşler gözlenmiştir. Çinko uygulamaları kök kuru madde üretimini arttırırken demir uygulamaları 10 ppm'lik düzeyde arttırmış, 20 ppm lik düzeyde iken ise düşürmüştür. Bunun nedeni deneme koşullarımızda 10 ppm lik demir dozunun yeterli olmasıyla açıklanabilir. Demir ve çinkonun artan dozları bitki boyunu çok önemli derecede etkilemiştir. Fe'in uygulanan ilk dozunda (10 ppm) bitkilerin magnezyum içeriği en düşük düzeyde bulunmuştur. Demir uygulamaları bitkinin % kalsiyum içeriğini arttırırken, çinko uygulamaları, azaltmıştır.Uygulanan çinko-58- dozu arttıkça, bitkiden analiz edilen Çinko miktarı da artmıştır. Ancak, demir dozlarının artması, bitkideki çinkonun oransal olarak daha düşük miktarda artmasına yol açmıştır. Bunun nedeni demir ve çinko arasındaki antagonist etkileşim olabilir. Demir uygulamaları bitkinin demir içeriğini çok önemli derecede arttırmıştır.Bitkinin bakır alımı.demirin yokluğunda önemli derecede artmıştır.çinko ve demirin artan dozları bitkinin mangan alımını engellemiştir. Demirin mangan ile bu antagonistik etkileşimi, demirin şelat formunda daha kolay alımından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak Zn3Fe2 (10 ppm Fe, 10 ppm Zn) uygulaması araştırmanın yapıldığı koşullarda bitki besleme açısından en uygun doz olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-59- SUMMARY The aim of this study is to investigate the responce of maise (Zea mays) grown in two different soil types to different level of Fe and Zn application. Chelated fertilizer Fe (FeEDDHA) and Zn applied at three rates to two soils classified as Beyazkule and Arik series. Iron was added to soil at the rates of 0, 10, and 20 ppm as fetrilon {13 % Fe) and Zn at the rates of 0, 5, and 10 ppm as Zetrilon (10 % Zn) before planting. Six corn seeds (named as P 3165} were planted in plastic pots containing 1.5 kg of soil each. Following emergence. each pot was thinned to 3 plants. Each treatment consisted of three replicates in a factorial design. Zn application had no effect on N uptake of plant. Increasing Fe levels in the soil in most instances had little or no effect on P content of maize plant. Increased Zn levels in the soil was resulted significant increase in K uptake of plant. Plants grown in Zn treated soils had smaller indigenous K concentrations than those in the control. Yield of shoot dry matter increased with applied rates of Zn regardless of soil type, and it was also effected more by Zn application than by increased level of Fe. The yield of shoot dry matter were reduced signaf icant ly under Zn defeciency Conditions. Increasing Zn level and 10 ppm level of Fe j increased yield of root dry matter while 20 ppm Fe decreased. This decrease is perhaps because of interaction of Fe with some other growth factors. One of the component affected by soil type is yield of root dry matter. Arik soils had higher root dry matter yield than Beyazkule. This is perhaps due to the differeces among the phsical and chemical characteristics of the soil series. Fe and Zn applications had a very signaf icant effect on plant height regardless of soil series. Ca uptake of plant were decreased with Fe and Zn applications. The most dramatic decreases occured with the combination of 10 ppm Fe and 5 ppm Zn application. A signaf icant increase in Zn content of plant was observed in all levels of Fe by increasing Zn level in the soil. However.-60- increasing Fe level with a few exceptions resulted in considerable decreases in Zn content of plant. Cu uptake of plant was signaf icant ly increased in absence of Fe. Zn application wasn't found signaf icant on Cu uptake of plant» The Fe content of plant was increased by increasing levels of Fe application. The Mn content of plant was decreased by increasing levels of Fe and Zn. Decreasing Mn uptake of plant due to Fe-EDDHA level may be an indication of Fe and Mn antagonism where Fe was supplied in available form as Fe-chelate. The combination of 10 ppm Fe and 10 pprn Zn produced the best results compared to that of the lower and upper combinations on the pot experiment. İF3»