Aseton o-(4-klorofenilsülfonil)oksim maddesinin stres altındaki mısır bitki fideleri üzerine etkileri
Effects of acetone o-(4-chlorophenylsulfonyl)oxime on stressed maize plant seedlings
- Tez No: 679630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YETİŞSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yeni sentezlenmiş olan Aseton O-(4-klorofenilsülfonil) oksim (Ia) maddesinin kuraklık ve bakır stresi altındaki mısır (Zea mays L.) fideleri üzerine etkileri araştırıldı. Bitki büyütme odasında optimum koşullarda 25±2 gün yetiştirilen mısır fidelerinin sonra toprak seviyesinden 2 cm yukarıdan kesilen kısımlarına 18 saat saf su (K), 6 Saat Ia+12 saat saf su (Ia), 6 saat saf su+ 12 saat PEG (Ku), 6 saat saf su+12 saat bakır (Cu), 6 saat Ia+12 saat PEG (Ia+Ku) ve 6 saat Ia+12 saat bakır (Ia+Cu) uygulandı. Sıvı azotla muamele edilen örnekler -20 ℃'de korundu. Önemli stres parametreleri MDA, H2O2, prolin, fenolik madde, fotosentetik pigment, bakır ve nispi su içerikleri HPLC ve spektrofotometrik yötemler ile belirlendi. SOD, GPX, CAT ve APX gibi antioksidan enzim aktiviteleri hesaplandı. Araştırma sonuçlarına göre tek başına Ia maddesinin mısır fideleri üzerine olumlu etkileri belirlendi. Kuraklık stresi altındaki mısır fidelerinde Ia maddesinin MDA, H2O2 ve ABA içeriğini azalttığı, Prolin, Klorofil, AsA, Karotenoid içeriğini arttırdığı ve nispi su içeriğinin ise değişmediği saptandı. GPX, CAT ve APX enzim aktivitelerinin azaldığı, SOD enzim aktivitesinin ise arttığı belirlendi. Bakır stresi altındaki mısır fidelerine Ia maddesinin uygulanmasında ise MDA, H2O2 ABA ve Korotenoid içeriğinin azaldığı, Bakır, Prolin, Klorofil, AsA, SA ve nispi su içeriğinin arttığı belirlendi. Ayrıca GPX, CAT ve SOD enzim aktiviteleri azalırken, APX enzim aktivitesinin arttığı saptandı. Bütün bulgular birlikte değerlendirildiğinde 1 mM'lık bakır stresi ve % 3'lük PEG kuraklık stresi altında, 0.66 mM konsantrasyonda Ia maddesi uygulamasının mısır fideleri üzerinde stresin olumsuz etkilerini önemli oranda hafiflettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It was investigated whether the newly synthesized Acetone O- (4-chlorophenylsulfonyl)oxime (Ia) substance has mitigating effects of stress on Maize ( Zea mays L.) seedlings under drought and copper stress. Maize seedlings grown under optimum conditions in the plant growth room were cut 2 cm above the surface after 25 ± 2 days and subjected to the following applications: 18 hours distilled water (C), 6 hours Ia + 12 hours distilled water (Ia), 6 hours distilled water+12 hour PEG (Ku), 6 hours distilled water+12 hours copper (Cu), 6 hours Ia+12 hours PEG (Ia+Ku) and 6 hours Ia+12 hours copper (Ia+Cu). After the application process, the samples were passed through liquid nitrogen and preserved for the experiments planned to be carried out at -20 ° C. The important stress parameters MDA, H2O2, Proline, Phenolic substance, Photosynthetic Pigment, Copper and Relative Water contents were determined by HPLC and spectrophotometric methods. Besides these parameters, the activities of antioxidant enzymes SOD, GPX, CAT, and APX were investigated. The positive effects of alone-Ia on maize seedlings were determined. In maize seedlings under drought stress, it was determined that the substance Ia decreased the MDA, H2O2, ABA content, increased the Proline, Chlorophyll, AsA, Carotenoid content and the Relative Water content did not change. In addition, it was determined that while GPX, CAT and APX enzyme activities decreased, SOD enzyme activity increased. In the application of the Ia substance to maize seedlings under copper stress, it was determined that the MDA, H2O2, ABA and Corenoid content decreased and the Copper, Proline, Chlorophyll, AsA, SA and Relative Water content increased. In addition, while GPX, CAT and SOD enzyme activities decreased, APX enzyme activity increased. When all the findings are evaluated together, it is concluded that under 1 mM copper stress and 3% PEG drought stress, application of Ia substance at a concentration of 0,66 mM significantly alleviates the negative effects of stress on maize seedlings.