Türkiye imalat sektöründe altı sigma metodolojisini uygulayan firmalarda kritik başarı faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of critical success factors of six sigma methodology used in Turkey's manufacturing sector
  1. Tez No: 232398
  2. Yazar: MAHMUT FAHRETTİN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde dünyada ve ülkemizde de pek çok firmanın, hedeflerine ulaşabilmek amacıyla Altı Sigma'yı uyguladığı görülmektedir. Firmaların Altı Sigma'yı kullanarak hedeflerine ulaşmasında başarıyı etkileyen pek çok kritik başarı faktörünün olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca, literatürde Altı Sigma kritik başarı faktörlerinin projelere etkisi konusunda farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bu kapsamda farklı ülkelerde bu faktörlerin önem düzeylerinin belirlenmesine dönük araştırmalar yapılmıştır.Bu çalışmada Altı Sigma kritik başarı faktörlerinin, Türkiye imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalardaki Altı Sigma projeleri esas alınarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Altı Sigma proje yöneticileri ile görüşülerek başarı faktörlerinin önem değerlerleri Türk firmaları açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca bu faktörlerin Türk imalat sektöründe gerçekleştirilme düzeyleri incelenmiştir. Kritik başarı faktörlerinin analizi dışında gerçekleştirilen projeler analiz edilmiş, projelerden elde edilen faydalar ile kritik başarı faktörleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.Yapılan çalışmada Altı Sigma başarı faktörlerinin önem değerleri, gerçekleştirilme düzeyleri, Altı Sigma proje fayda beklentileri ile gerçekleşen fayda düzeylerine ait veriler farklı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Türk firmaları açısından Altı Sigma kritik başarı faktörlerinin proje başarısına etkileri istatistiksel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today it is a reality that most firms throughout the world are applying Six Sigma projects in order to reach their targets. The researches about the Six Sigma project represent the fact that there are many factors that affect the success of the project. Furthermore, various studies have been carried out about the effects of Six Sigma critical success factors on the projects. In this respect, researches have been done regarding the determination of the level of the importance of these factors in different countries.In this paper, evaluation of critical success factors of Six Sigma methodology used in Turkey?s manufacturing sector has been aimed. In this respect, the importance level of success factors have been examined from Turkish firms point of view by the interview of the managers of Six Sigma projects. In addition, in which level these factors are carried out in Turkey?s manufacturing sector has been analyzed. Beside the analysis of critical success factors, the researches done has been examined, and the relationship between the acquisition of the projects and critical success factors have been investigated.In this paper, importance level of Six Sigma success factors, in which level they are carried out, the acquisition assumptions of the projects, and to what degree those assumptions became true have been analyzed by using different statistical methods. Besides, the effects of Six Sigma critical success factors on the success of the projects have been indicated with statistical studies from the point of view of Turkish firms.