Tedarik zincirinde milk-run sistemi ile cross docking sistemlerinin maliyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of milk-run system and cross docking system in supply chain from cost point of view
- Tez No: 232397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetiminde son zamanlarda yaygın ve etkin bir biçimde kullanılan yalın lojistik kavramlarından; tek bir kamyon ile tüm tedarikçilerin dolaşılmasıyla gerçekleştirilen milk-run ile her tedarikçiye ayrı kamyon gönderilmesiyle gerçekleştirilen cross docking sistemlerinin taşıma operasyonları sırasında uygulanan esaslar, gerektirdikleri koşullar, sahip oldukları avantaj ve dezavantajlar belirtilmiş, farklı nitelikte ve boyutta ürünlerin taşınmasında kullanıldıklarında ortaya çıkan maliyetler analiz edilmiştir.Milk-run ve cross docking sistemlerinin, taşıma maliyetlerinin minimizasyonu amacıyla karşılaştırılarak, ne gibi durumlarda hangi sistemin daha iyi sonuç verdiğinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada, tedarik zinciri yönetimi, lojistik ve lojistik yönetimi, yalın düşünce ve yalın üretim kavramları incelenmiş, yalınlık ve lojisitk kavramalarının entegrasyonu olan yalın lojistik ve öneminden bahsedilmiştir.Çalışmada, yalın lojistik tekniklerinden milk-run ve cross docking üzerinde durulmuş ve bu sistemlerin kullanımı, ayrı profillere sahip olan ürünlerin taşınmasında gösterdikleri verimlilikler ile taşıma maliyetlerinin karşılaştırılmasını içeren uygulamaya yer verilmiştir.Yapılan uygulamadaki bilgiler konuya yeni bir bakış açısı getirmiş ve teorik anlatımın uygulamada nasıl vuku bulduğu ortaya konmuştur. Ayrıca yapılan uygulamalar, transportasyon modları ve şebekeleri üzerine ileride yapılacak çalışmalar için önemli bir yol gösterici niteliğindedir
Özet (Çeviri)
In this study it is mentioned that, lean logistics? concepts, that are used in common and efficiently in recent times; milk-run system?s which is realized with one truck goes around all supplier, cross docking system?s which is realized dispatching different truck to each supplier, required conditions of them, advantages and disadvantages of these concepts and transportation costs when different types and size of items are transporting during transportation operations of these concepts.The aim of this study is minimizing transportation costs of milk-run and cross docking systems with comparing which system has better result, supply chain management, logistics and logistics management, lean thinking and lean production concepts are examined and mentioned the importance of lean logistics which is integration of lean and logistics concepts.The study emphasize lean logistics techniques of milk-run and cross docking, their usage, efficient of transporting different profiles of items with these systems and comparing costs of transportations.Knowledge of application provide a new point of view to the argument and show how theoretical information realized in practices. Besides, applications lead future studies which is about transportation modes and networks.