Deprem sırasında şevlerde oluşan yatay deplasmanların Newmark yöntemi ile belirlenmesi
Determination of lateral displacement in slopes using Newmark analysis
  1. Tez No: 232401
  2. Yazar: ÖZGÜN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR BOZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada deprem etkisi altındaki şevlerde oluşabilecek kalıcı deplasmanlar incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle statik durumdaki şev stabilitesi ve daha sonra deprem etkisi ile birlikte şev stabilitesi konularına değinilmiştir. Statik ve depremli durumlar için mevcut stabilite analiz metodları özetlenmiştir.Deplasman hesapları için yapılan analizlerde Türkiye'de oluşmuş farklı büyüklüklerdeki ve farklı tarihlerde oluşmuş 50 adet deprem kaydı kullanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde literatürde önceden sunulmuş deplasman bulmaya yönelik Newmark yöntemine dayalı eşitlikler ile yapılan hesaplamalar sonucunda tüm veri kümesi değerlendirilmiştir.Kullanılan deprem kayıtları değişik büyüklüklere, uzaklıklara, derinliklere ve maksimum ivmelere sahip depremlerden oluşmaktadır. Bu şekilde depremlere ait tüm bu değişkenlerin bir şevde oluşabilecek deplasmanlara etkileri incelenmiştir. Bunun yanında depremlerin kayıt içeriğine özgü karakteristik parametreleri de çalışma içersinde yer almaktadır.Bu çalışma sonucunda şevlerde deprem etkiyle oluşabilecek kalıcı deplasmanları belirlemede Newmark yöntemi ve bunu temel alan çalışmaların günümüzde oldukça önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Analizler sonucunda bu çalışmaya özgü olarak elde edilen formüller ve bunlara bağlı bazı yaklaşımlar deplasman hesaplamalarında oldukça pratik sonuçlar vermektedir. Elde edilen sonuçların spesifik olarak herhangi bir şevdeki deplasmanları hesaplamaktan ziyade mikrobölgeleme gibi çalışmalarda ekili olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, permenant slope displacements due to seismic loading are investigated. In this context, static slope stability and seismic slope stability analyses are summarised and different approaches used are given.This study uses Newmark?s method in calculation of the slope displacements. For displacement analyses, 50 strong motion records from Turkish earthquakes are used. Data which is used contains values from different earthquakes with different magnitude, distance, depth and peak accelerations. It is necessery to analyze effects of these factors to displacement of the slope.The data is also analyzed in order to find the characteristics of the earthuake motion. The data obtained is then used to derive formulations for calculation of slope displacements. The results obtained are compared with the methods in the literature.The results of the study reveal that slope displacements calculated by Newmark?s method can be used in microzonation studies.