Nişasta esaslı biyouyumlu polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of starch based biocompatible polymers
  1. Tez No: 232410
  2. Yazar: MEHMET KORAY GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Biyouyumlu malzemeler canlı içerisindeki dokuların veya organların görevlerini yerine getiren veya onları destekleyen ve bu görevlerini yerine getirirken canlıya herhangi bir zarar vermeyen malzemelerdir. Biyouyumlu polimerler tıbbi uygulamalar açısından oldukça önemlidir. Bu uygulamalardan bir tanesi olan mukozaya yapışabilen sistemlerde, mukozaya yapışabilen biyolojik olarak uyumlu polimer yapıdaki taşıyıcı sistemler/matrisler kullanılmaktadır.Bu tezle sunulan çalışmada, östrus senkronizasyonu amaçlı mukozaya yapışabilir biyouyumlu vajinal tabletlerin hazırlamasında kullanılabilecek polimer taşıyıcı olan ve kaynaklarda bu amaçla kullanımına ait çalışmaya rastlanmayan nişasta esaslı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve mukozaya yapışabilirlik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla çalışmada iki ana grup deneme gerçekleştirilmiştir. Birinci grup denemelerde özelliklerini karşılaştırmak için çeşitli tipte nişastalar (mısır (MN), pirinç (PİN), buğday (BN), patates (PN)), jelatinize edilerek ve edilmeden, çapraz bağlanma istenen örneklerde N,N'-metilen bisakrilamid (NMBA) kullanılarak, nişasta-graft- poliakrilik asit kopolimerleri (N-g-PAA), elde edilmiştir. İkinci grup denemelerde ise poliakrilik aside (PAA), jelatinize ve jelatinize olmamış PİN ve PİN-g-PAA kopolimerine L-sisteinhidroksilaminhidroklorür (Cys) kullanılarak tiolleme reaksiyonu yapılmıştır. Tiollenmiş poliakrilik asit durumunda ise pirinç nişastası ile harmanı hazırlanmıştır. Tüm nişasta esaslı modifiye polimerlerin yapıları Fourier Transform Infrared Spektroskopisi yöntemi (FTIR) kullanılarak aydınlatılmıştır ve graft ürünlerde % graft miktarı, tiolleme ürünlerinde ise tiol grubu miktarı tayinleri yapılmıştır. Ürünlerin mukozaya yapışabilirlik özelliklerini incelemek için bunlardan hazırlanan tabletlerin % şişme indeksi değerleri in vitro vajinal ortam olarak pH 5 laktat tamponunda, adezyon işi ve ayrılma kuvveti değerleri ise in vitro ortamda ve koyun vajina dokusu kullanılarak saptanmıştır.Çalışmamızda jelatinize PİN-g-PAA kopolimeri iyi şişme, iyi mukozaya yapışabilme ve düşük erozyona sahip ve vajinal uygulamalar için uygun polimer matris olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The biocompatible materials can be substitued instead of the tissues or organs, or supported them in livings and not give damage to livings. Biocompatible polymers are very important for medical applications. One of these applications is that mucoadhesive and biocompatible polymer carrier system is used in the mucoadhesive system.The aim of this study which has not been yielded any research in a literature survey, was that the biocompatible and mucoadhesive starch based polymer matrixes for using the vaginal hormone delivery system for the eustrus synchronisation in ewe, are synthesized, characterized and examined their mucoadhesive properties.For this purpose, two main group experiments are carried out. In the first group experiments, starch-graft-poly(acrylic acid) (N-g-PAA) are prepared by using the various types of gelatinized/nongelatinized starch (rice, wheat, potatoes, maize), for the comparison to their properties. In the second experiments, poly(acrylic acid), gelatinized and nongelatinized rice starch, and rice starch based polyacrylic acid (PİN-g-PAA) copolymers are thiolated by L-cysteinehydroxylaminhydrochloride (Cys) and thiolated poly(acrylic acid)-starch blends are prepared . All modified starch polymers were characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and graft amount % of the graft copolymers and thiol groups of the thiomers were determined. Swelling index %, total work of adhesion and peak detachment force of the tablets were determined in pH 5 lactate buffer solution used as in vitro vaginal medium by using vaginal mucosa of ewe.It is concluded that gelatinized PİN-g-PAA copolymer containing NMBA prepared in this work has good swelling, the less erosion, well mucoadhesive and is suitable polymer matrix for vaginal applications.