Regresyon analizi ve matematiksel programlama arasındaki ilişki
On the relationship between regression analysis and mathematical programming
  1. Tez No: 232411
  2. Yazar: ESRA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. MÜFİT GİRESUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İstatistiksel yöntemlerin altında yatan teorinin gelişiminde çoğu zaman bir optimizasyon problemi ile karşı karşıya kalınır. Örneğin, Regresyon probleminde amaç, fonksiyonunun yapısına bağlı olarak amaç fonksiyonunu minimum yapacak parametrelerinin tahmin edilmesi olduğu için bir optimizasyon problemidir. Bu problemde en çok kullanılan yaklaşımlar En Küçük Kareler (E.K.K) yöntemi ve Artıkların Mutlak Değerlerinin Ortalamasının Minimize edilmesidir (Minimizing Mean Absolute Deviations (MINMAD)).E.K.K yöntemi, gözlemlenen veri kümesine bir lineer regresyon doğrusu uydurmada günümüze kadar oldukça sık kullanılması rağmen Matematik Programlamanın (MP) gelişimi ile MINMAD regresyon problemini Simpleks Yöntemle çözmek E.K.K yöntemine güçlü bir alternatif olmuştur. Tezde de MINMAD regresyon probleminin Simpleks Yöntemle çözümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the development of the underlying theories in statistical methods, it has been face to face with a optimization problem. For example, for the aim of regression problem estimates the parameters that makes minimum the objective function according as structure of functions, is a optimization problem. Least Squares Method and Minimizing Mean Absolute Deviations (MINMAD) are at most using approaches in this problem.Although it has long been popular to utilize the Least Squares estimation procedure for fitting the linear regression model to observed data, with the development of Mathematical Programming, solving the MINMAD regression problem with Simplex Method has been a robust alternative to Least Squares Method. In this study solving the MINMAD regression problem with Simplex Method has been given.