Orta Anadolu bölgesinde kıtasal kabuğun termal yapısı
Thermal structure of continental crust in Central Anatolia
  1. Tez No: 232430
  2. Yazar: HATİCE YEZİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Orta Anadolu Bölgesi, Alp-Himalaya orojenik kuşağında yer alması nedeniyle farklı metamorfizma ve deformasyon tarihçelerine sahip kıtasal bloklardan ve bu blokları birbirinden ayıran, eski okyanus kabuğu ve mantosunu temsil eden ofiyolitik kenet kuşaklarından oluşmaktadır.Bölgenin geçirmiş olduğu bu karmaşık evrim onun ısıl özelliklerine de yansımış olup, Orta Anadolu'da çok yüksek ve çok düşük olan ısı akısı bölgeleri yan yana gelmiştir. Bu açıdan bakıldığında Kırşehir ve Nevşehir il sınırları içerisinden geçen çalışma bölgesi, ölçülmüş ısı akısı değerleri açısından da ilginç bir bölgeyi temsil eder.Çalışma kapsamında, Kırşehir ve Nevşehir arasında kalan ve yaklaşık olarak 70' km lik bir hat boyunca 2 boyutlu ısı modeli hesaplanmıştır. Model bölgenin kabuk yapısı dikkate alınarak, derinlik profili 35 km' ye kadar alınmıştır. Yüzeyde gözlenen ısı akısı değerlerine bağlı olarak 35 km olarak kabul edilen kabuk manto sınırında sıcaklık değerlerinin 1250 oC gibi yüksek değerler aldığı, modelin güney ucuna doğru düşük ısı akısı gösteren bölgede ise yaklaşık 400 oC sıcaklık değerleri aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Central Anatolia Region located in Alp-Himalaya orogenic belt, consist of continental blocks which have a history of different metamorphism and deformation. These blocks are seperated by ophiolitic suture belts represented old oceanic crust and mantle.These complex evoluation of the region are reflected to its thermal properties, high and low heat flow regions are located side by side. From these point of view, the region between Kırşehir and Nevşehir provinces indicate interesting thermal structure for the purposes of mesured heat flow values.In this study, two dimentional heat flow modelling has been calculated along a line of which is about 70 km located in between Nevşehir and Kırşehir provinces. The depth of the model is 35 km and this value is same with Moho discontinuaty. Temparature depending on the surface heat flow value, in the 35 km crustal mantle is higher as 12500C and in the south part of the model, is lower as 4000C.