Orman yangın emniyet yolları ve şeritleri ile orman yol şebekelerinin entegrasyonu, planlamaları ve uygulamaları üzerine bir araştırma (Gelibolu Milli Parkı örneği)
A study on the integration of firebreaks and fireline with forest roads networks and it?s planning and construction (A case study of Gallipoly National Park)
- Tez No: 232431
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya doğal kaynaklarının çok hızlı ve tahripkâr bir şekilde kullanılarak tüketildiği bir ortamda ormanlar gibi yenilenebilir doğal kaynakların önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durumun aynı zamanda ormanlar üzerinde bir baskı oluşturduğu da bilinmektedir.Orman yangınlarına karşı yangından önce, yangın esnasında ve yangın söndürüldükten sonra tüm teknik ve idari tedbirleri almak suretiyle, ülkemizdeki orman yangın koruma ve savaş organizasyonu etkili bir şekilde yangınlarla savaşa hazır hale getirilmelidir. Bu amaçla orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların interdisipliner bir çalışma olması zorunluluğu vardır. Yapılacak bilimsel çalışmalarda konu ile ilgili herhangi bir disiplinin eksik yer almasının yangınla savaşta başarı oranını düşüreceği açıktır. Örneğin, yangın haberi alınır alınmaz yangına en kısa sürede ulaşılarak müdahalede bulunmak esastır.Bu çalışmada örnek alan olarak Gelibolu Milli Parkı kullanılmıştır. Çalışmada Türkiye'de orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan orman yol ve yangın emniyet yol ve şeritleri standartları, entegrasyonu üzerinde durulmaya çalışılmıştır.Network analizi sonucunda orman yolları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinin birlikte planlanmasının ve söz konusu yolların geometrik standartlarının uygun hale getirilmesinin gerektiği ve ayrıca yangın bölgesine en kısa süre içerisinde müdahale edilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural sources have been destroying continuously and rapidly in the world. Therefore, the importance of sustainable natural sources like forests has been increasing in recent years .It is known that, these conditions creates pressure on the forests.Forest fire prevention and protection have been continued before, during and after the forest fire. Organization of forest fire protection will be ready to forest fire fighting every forest fire season in our country. It is necessary to interdisciplinary study on the forest fire fighting to this end. Deficiency of any discipline in the content of forest fire figth are case of unsuccessful. For example, principle rule of forest fire fighting is early intervention.In this study, Gelibolu National Park chosen as a modelling area. Furthermore,this research describes the current status of forest roads and firebreak standards in forest fire fighting in Turkey and integration of firebreaks and forest roads. Because, this area has contained ecological, historial and cultural any values. For this reason planning and construction of forest roads and fire breaks are very important in research area.Results of network analysis determinated that forest road, fireline and firebreaks must be required planning with together. Forest roads, fireline and firebreaks must suit as its geometric standards. Furthermore, results of network analysis prove that may early interfere on forest fire area.