İstanbul Üniversitesi Zooloji Müzesi bentik omurgasızlar koleksiyonunun envanteri
The inventory of the benthic invertebrate collection in the Zoology Museum of Istanbul University
  1. Tez No: 232453
  2. Yazar: GİZEM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde bulunan Zooloji Müzesi'nin bentik omurgasızlarına ait koleksiyonun envanterinin çıkarılmasıdır.Bentik omurgasızlara ait koleksiyon, 1963-1971 tarihleri arasında Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi'nden toplanmış örnekleri içermektedir. Toplam 1067 kavanozdan oluşan bu koleksiyonun büyük bölümü formaldehit çözeltisinde, bir kısmı ise kuru olarak saklanmaktadır. Koleksiyonun envanteri hazırlanırken, uygun materyaller formaldehit çözeltisinden %70 alkol çözeltisine aktarılmıştır. Envanter çalışmasında, koleksiyonu bilimsel olarak önemli kılan etiket bilgisi (toplandığı yer ve tarih) belli olan materyaller öncelikli olarak ele alınmıştır.Bu çalışmada; orijinal dış etiketi olan 669 kavanoz, dış etiketi olmayıp iç etiketi bulunan 209 kavanoz, dış etiketi ve iç etiketi olmayan 189 kavanoz değerlendirilmiş ve sonuç olarak 7 filuma ait 17 klasis, 36 ordo, 75 familya, 45 genus ve 18 tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the inventory of the benthic invertebrate collection of Zoology Museum in the Biology Department of Istanbul University Science Faculty.The collection of the benthic invertebrates includes materials collected from the Mediterranean Sea, Aegean Sea, Black Sea and Marmara Sea between 1963 and 1971. This collection, which is made up of 1067 jars in total, is largely preserved in formaldehyde solution and some materials are kept in dry conditions. In the mean time with the inventory study, the preservation chemical of the appropriate materials were changed from formaldehyde solution to 70% alcohol solution. In this inventory study, the materials including label informations (location and date) which give the scientific importance, were primarily evaluated.In this study; 669 jars with an original external label, 209 jars with inner labels and without external label, and 189 jars without any label were evaluated and at the end 7 phylum, 17 classis, 36 ordo, 75 familia, 45 genus and 18 species were determined.