Cyclic map information element in wimax networks
Wimax ağlarda periyodik harita bilgi üyesi
  1. Tez No: 232462
  2. Yazar: HASAN CANARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geniş bant radyo yayını erişimi, kablo ve xDSL gibi tel çekilen geniş banda bir alternatiftir. IEEE 802,16 standartı, Fiziksel katman ile Ortak erişim kontrolü katmanını tanımlar. Endüstride WiMAX (Mikrodalga erişimi için dünya çapında enteroperabilite) olarak bilinir.Tek noktadan çok noktaya şebekelerde kullanıcı istasyonun baz istasyonuna doğru veri aktarımı, kullanıcı istasyona uplink haritasını yollamak ile baz istasyonu tarafından belirlenir. Uplink haritası downlink bölümünde gönderilmekte ve büyüklüğü downlink bölümünde veri aktarımı kapasitesini etkilemektedir. Bu tezde, zamanlama servis tipi talep edilmeden tahsis hizmeti olan bağlantıların uzatılan bilgi üyesi yardımı ile gelecek periyodik sabit büyüklükteki bant genişliği tahsisleri gönderilerek uplink haritası nedeni ile oluşan ortak erişim kontrolü yükünü en aza indirmeyi sağlayan metodu geliştirdik.Önermiş olduğumuz çözümü OPNET 11,5 simülatöründe WiMAX modülünü kullanarak değerlendirdik. Simülasyon sonuçlarımız bizim önermiş olduğumuz çözümün zamanlama servis tipi talep edilmeden tahsis hizmeti olan bağlantıların kullanıcı istasyonlar tarafında kullanıldığı zamanlarda, verimliliği artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Broadband Wireless Access (BWA) is an alternative to wired broadband like cable and xDSL. The IEEE 802,16 standard defines physical (PHY) and MAC layers of BWA systems. It has been called WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) by industry.The uplink transmission of Subscriber Stations (SS) is determined by Base Station (BS) with sending Uplink Map (UL-MAP) in point to multipoint networks. The UL-MAP is sent in the downlink subframe and its size affects downlink data capacity. In this thesis, we introduce a new scheme to minimize MAC overhead due to UL-MAP size by using UL-MAP Extended Information Element (IE) to send future periodic fixed size grants for the connection whose scheduling service type is Unsolicited Grant Service (UGS).We evaluate our proposed scheme with simulations in OPNET 11.5 Modeler WiMAX module. Simulation results show that our proposed solution is superior to its conventional counterpart when there are high numbers of SSs with UGS connections in terms of cell throughput.