Effects of lightweight fly ash aggregate properties on the performance of lighweight concretes
Hafif uçucu kül agrega özelliklerinin hafif beton performansına etkileri
- Tez No: 232461
- Danışmanlar: PROF. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Uçucu külün çok az bir miktarı inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Çoğu ülkede çok yüksek miktarlarda uçucu külün kullanılamadığından, bunların hafif uçucu kül agregası olarak üretilmesi tüketimin artmasında önemli bir adım olacaktır. Yapısal hafif betonlar normal betonların benzer mekanik ve durabilite özelliklerini elde edebilecek biçimde tasarlanabilmektedir.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, farklı yöntemlerle üretilen agregaların özellikleri incelenmiştir. Bu agregaların özgül ağırlıkları, su emme ve poroziteleri, sıcaklık etkisinde davranışları, dayanımları ve mikroyapı degişimleri tayin edilmiştir. Agregaların özellikleri ve mikroyapıları farklı bağlayıcılar ve sıcaklıklarla değişmiştir. Bütün agregaların dayanım ve özgül ağırlıkları yüksek sıcaklıkta bağlayıcı miktarının artmasıyla azalmıştır. Agregaların düşük su emme ve yüksek dayanımı, boşlukların küçük ve süreksiz olmasının yanında yogun yapısından kaynaklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, hafif uçucu kül agrega özelliklerinin beton davranışına etkileri araştırılmıştır. Normal ağırlıklı betonun ve hafif betonların üzerinde basınç dayanımı, elastisite modülü, yarmada çekme dayanımı, basınçlı su geçirimlilik, hızlı klor geçirimliliği, hızlandırılmış korozyon ve hızlı donma-çözülme çevrimi deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları, soğuk baglanmış ve sinterlenmiş uçucu kül agregalarıyla yüksek dayanımlı hava sürüklenmiş hafif betonların üretilmesinin mümkün olabileceğini ortaya koymuştur. Betonda hafif uçucu kül agregalarının normal ağırlıklı agregalarla yer değiştirmeleri, beklenildiği gibi, dayanımı bir miktar düşürmelerine rağmen, betonların geçirimliliğe ve donma-çözülme çevrimine dirençlerini arttırmıştırlardır.
Özet (Çeviri)
Only a very small content of ash is being used for the construction applications. As large quantities of the fly ash remain unutilized in most countries of the world, the manufacture of light-weight fly ash aggregates is an appropriate step to utilize a large quantity of fly ash. Structural lightweight concrete mixtures can be designed to obtain similar mechanical and durability performance as normalweight concrete.The study is divided into two parts. In the first part of the study, the characteristics of different lightweight fly ash aggregates were investigated. Specific gravity, water absorption, porosity, thermal behaviour, crushing strength and microstructural changes of these aggregates were determined. The properties and microstructure of aggregates were modified by different sintering agents and heat treatments. The strength and specific gravity of all aggregates decreased with increasing the binder content (disregarding binder type) at high temperature. Aggregates with low water absorption and high strength can be attributed to the discontinuous porosity, dense structure and small pore size. In the second part of the study, the influence of properties of lightweight aggregate types on the behaviour of concrete mixtures were discussed. The compressive strength, modulus of elasticity, splitting tensile strength tests, water impermeability test, rapid chloride permeability test, accelerated corrosion studies and rapid freeze/thaw cycling test were performed on lightweight and normalweight concretes. The results of this study revealed the possibility of manufacturing high-strength air-entrained lightweight aggregate concretes using sintered and cold-bonded fly ash aggregates. The use of lightweight aggregates instead of normalweight aggregates in concrete production decreased the strength as expected but improved the resistance to permeability and freeze-thaw of the concretes.