Preparation of catalytic cordierite monoliths for the selective oxidation of carbon monoxide
Seçimli karbon monoksit oksidasyonu için katalitik kordierit monolitlerin hazırlanması
- Tez No: 232467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM, PROF. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı monolitik katalizör olarak adlandırılan, çevre dostu, yapısal, çok kanallı katalizörlerin hazırlama yöntemlerinin araştırılması ve hidrojence zengin ortamlarda seçimli karbon monoksit oksidasyonunda kullanılacak kordierit monolit Pt-Co-Ce-Al2O3 katalizörü için hazırlama yöntemi geliştirilmesidir. Bu karşılaştırmalı çalışmada, monolit katalizörler aluminyum oksitin seramik monolit taşıyıcının duvarları üzerine tabaka halinde kaplanmasıyla hazırlanmış, koloidal kaplama, bulamaç kaplama ve aluminyum nitrat kaplama olmak üzere üç farklı kaplama yöntemi kullanılmıştır. Pt-Co-Ce içeren metal tuzu çözeltileri, aluminyum oksit kaplanmış monolitler üzerine emdirilmiştir. Hazırlanan katalizörlerin bileşimleri atomik absorpsiyon spektrometrisi ile belirlenmiş, fiziksel karakterizasyonları, toplam yüzey alanı ölçümleri, çevresel taramalı elektron mikroskopu analizleri ve optik mikroskop görüntülemeleri ile gerçekleştirilmiştir. En umut verici monolitik katalizör hazırlama yöntemi koloidal kaplama olarak belirlenmiştir. Koloidal aluminyum oksit kaplanmış ve Pt-Co-Ce ile emdirilmiş monolitik katalizörler, akışlı mikro-reaktör sistemi içerisinde, 100 cm3/dakika toplam gaz akışı içerisinde ve 383-443 K sıcaklık aralığında, tipik girdi bileşimleri kullanılarak seçimli karbon monoksit oksidasyonu reaksiyonunda denenmiştir. Hazırlanan monolit katalizörün, karbon monoksit oksidasyonu için en yüksek etkinliği, 443 K sıcaklıkta ve hacimce yüzde bir CO, yüzde bir O2 ve yüzde 60 H2 ve He içeren girdi bileşiminde yüzde 100'e varan CO dönüşmesi ile sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the state-of-the-art preparation methods for environmentally friendly, engineered, multi-channeled catalysts called monoliths and to develop a preparation procedure for cordierite monolithic Pt-Co-Ce-Al2O3 catalysts used for the preferential oxidation of CO in a hydrogen-rich environment. In this comparative study, monolithic catalysts were prepared by applying a layer of alumina support on to the walls of a cordierite monolithic carrier, termed as wash-coating, and then impregnating active components. The monoliths were wash-coated with alumina using three different methods, namely, colloidal coating, slurry coating and aluminum nitrate coating. Metal precursor solutions containing Pt-Co-Ce were impregnated over alumina wash-coated monoliths. Catalyst compositions were determined by atomic absorption spectrometry. Total surface area measurements, environmental scanning electron microscopy (ESEM) and optical microscopy were employed to physically characterize the catalysts prepared. The most promising monolithic catalyst preparation method was determined to be colloidal coating. Colloidal alumina coated and Pt-Co-Ce impregnated monolithic catalysts were tested for the preferential CO oxidation reaction in a micro-reactor flow system under a total flow of 100 cm3 min?1 using reaction temperatures in the 383-443 K range and typical feed compositions. The monolithic catalyst was found to exhibit the highest catalytic activity towards CO oxidation approaching 100 per cent CO conversion at a temperature of 443 K in a feed containing 1.0 volume per cent CO, 1.0 volume per cent O2 and 60.0 volume per cent H2 and balance helium.