GAIA: A general application instruction set and architecture explorer
GAIA: Genel uygulamalar için komut seti ve mimari araştırıcısı
  1. Tez No: 232468
  2. Yazar: AYŞE GAYE SOYKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gömülü Sistemler calışma süreleri boyunca bir uygulamaya, değişiklik olmadanya da ufak değişiklerle atanan sistemlerdir. Bu sistemler, eğlence sektöründen kriptografiye, ev eşyalarınndan askeri ekipmana kadar geniş bir sektör yelpazesine hizmet vermektedir. İşlemcilerin uyarlanabilir komut setlerine sahip ve mimarilerinin yapılandırılabilir olması ile birlikte, gömülü sistemlerin atandıkları uygulamaya göre yapılandırıllabilme esnekliği sağlanmıştır. Yapılandırma, uygulamanın yetersiz olan bir kısmınıiyileştirmek için, işlemcide değişikliğe gidilmesi anlamına gelmektedir.Kullanıcının çeşitli düzeylerde müdahelesini gerektiren yarı otomasyon ya da tamotomasyon ile yapılandırma sağlayan araçlar, gömülü sistemler sektöründe yeni biraraştırma dalı ortaya çıkarmıştır.Bu tez, yapılandırılabilir komut ya da Tek Komut, Çoğul Veriyolu (TKÇV) stiliişlemci elemanlarını, gömülü sistemin ara gösterimini inceleyerek seçen bir araç sunmaktadır. Bulanık mantık uzman sistemi, bir oylama mekanizması olarak kullanılır.Bu tez, ön derleme ve son derleme safhalarının ortasında yer alarak, yapılandırmadason derleme safhasına destek olacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Embedded Systems are dedicated to a task for their life time with no or slightmodications. These systems are necessary in a wide range of industrial areas fromentertainment industry to cryptography and from house appliances to army equipment.The emerging of processors with customizable instruction sets and customizable architecturesenabled the embedded processors to be tailored for the application they arededicated to. Tailoring stands for improving incompetent parts of an application bymodifying the processor.Development of design automation tools have been a new research era for embeddedprocessors. They enable customization either by partial automation which requireshuman assistance at varying levels or by full automation.In this thesis, an automation tool GAIA that selects custom instructions (CI)and Single Instruction Multiple Data (SIMD) style processing elements (PEs) has beendeveloped. The system achieves customization by examining the intermediate representation(IR) of an application. It is a fuzzy expert system that acts as a votingmechanism evaluating the attributes of the application components. The work of thisthesis contributes to the stage between the front-end and back-end compilation, withthe aim of assisting back-end compilation at customization process.