Investigation of the effect of tire waste inclusions on the shear strength parameters of sand
Atık lastik ilavelerinin kumun kesme mukavemeti parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 232473
  2. Yazar: AHMET ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Atık lastiklerin hafif yapı malzemeleri olarak yol dolgularında kullanımının hem çevresel hem de geoteknik açıdan faydaları bilinmektedir. İşlenmiş atık lastiklerin kum ile karıştırılması sonucunda yüksek kesme kuvvetine sahip dolgu malzemesi elde edilebilir. Bu tezin amacı kum ile karıştırılan farklı özelliklerdeki atık lastik ilavelerinin malzemenin kesme kuvveti ve Kaliforniya Taşıma Oranı değerleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada üç farklı değişken ele alınmıştır. Bunlar atık lastik ilavesinin şekli, miktarı ve en boy oranıdır. Granül ve lif şeklinde olan farklı atık lastikler kullanılarak üç farklı deneysel program uygulanmıştır. Hızlı üç eksenli basınç ve konsolidasyonlu drenajlı üç eksenli basınç deneyleri ve Kaliforniya Taşıma Oranı deneyi yapılmıştır. İlk bölümde farklı şekil ve en boy oranına sahip granül ve kırpıntı lastiklerin kum ile karıştırılması ile elde edilen numuneler üzerinde Kaliforniya Taşıma Oranı deneyi yapılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde aynı malzemeler üzerinde hızlı üç eksenli basınç ve konsolidasyonlu drenajlı üç eksenli basınç deneyleri yapılmıştır. Hızlı üç eksenli deneyleri kuru numuneler üzerinde yapılmıştır. Son bölümde ise deney sonuçlarının literatür ile kıyaslaması yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre atık lastik şeklinin, en boy oranının ve karıştırılan miktarın kumun kesme kuvveti ve Kaliforniya Taşıma Oranı değeri üzerinde önemli ölçüde etkileri olmaktadır. Üç eksenli basınç deneyi sonuçlarına göre en uygun dolgu malzemesi ağırlıkça yüzde 5 kırpıntı lastiğin kum ile karıştırılması sonucu elde edilebilir. Lif şeklindeki lastik katkısı, granül şeklindeki lastik katkısına kıyasla daha yüksek kesme kuvveti ve Kaliforniya Taşıma Oranı değeri vermektedir. Kaliforniya Taşıma Oranı deneyi sonuçlarına göre lastiklerin en boy oranı arttıkça katkı maddeleri daha efektif çalışmaktadır. Literatür çalışması ve bu çalışmanın sonucunda, atık lastiklerin üretim şeklinin kesme mukavemeti üzerinde önemli bir etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Using tire wastes as lightweight materials in highway embankment construction has many benefits in environmental and geotechnical aspects. Tire waste additions to sand enhance the shear strength of soil for embankment construction leading to lower settlement and higher bearing capacity. The objective of this thesis is to investigate the effect of the tire waste inclusions to sand on shear strength of the mixture. In this study, three different parameters as tire waste shape, tire waste content, and tire waste aspect ratio are examined. By using granular shape and fiber shape tire wastes, three different experimental programs are performed. Quick and consolidated drained (CD) triaxial compression tests are conducted by using a standard triaxial test equipment, and CBR tests are conducted by using a standard CBR test equipment. In the first part, tire crumb, tire buffings and their mixtures with sand are tested in CBR test. In the second and third parts, the same materials are tested in the quick triaxial compression and consolidated drained (CD) triaxial tests. The quick triaxial compression tests are conducted on dry specimens. At the last part, the test results are compared with the literature. The results indicate that tire shape, tire aspect ratio, and tire content have a significant effect on the shear strength parameters and the CBR value of the composition. The triaxial test results show that the optimum results are obtained by 5 per cent tire buffings addition to the sand. It is concluded that fiber shaped tire inclusions influences the shear strength parameters and the CBR value better compared to granular tire inclusions. Also, the CBR test results indicated that as the aspect ratio increases, the effectiveness of the reinforcements increase. From the literature study and this study it is revealed that processing type of tire waste affects the shear strength values.