Investigation on the mitigation of earthquake hazards with inclusion of tire wastes into the sand
Atık lastik ilavelerinin kumun sıvılaşmasını azaltmadaki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 301680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Teknolojinin gelişimi ile atık lastik birikimi doğada ciddi problemlere yol açmıştır. 21. yüzyılda maliyet, çevre ve sismik performans, yapıların depreme karşı dizaynı, inşaatı ve güçlendirmesinde en önemli faktörler olma yolundandır. Düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, düşük ısı iletimi, permeabilite, uzun ömürlülük, sıkıştırılabilme, esneklik ve yüksek sürtünme mukavemeti atık latikleri inşaat ve geoteknik mühendisliği açısından değerli kılan özelliklerdir. Bu özellikleri nedeniyle, inşaat mühendisliği uygulamalarında atık lastiklerin kullanımı, özellikle istinat yapılarının geridolguları için hafif dolgu malzemesi, drenaj tabakası, termal yalıtım, güçlendirme tabakası olarak kullanılmak amacıyla önerilir. Atık lastiklerin, deprem zararlarını azaltmada kullanımı da yagın olarak bilinen bir değerlendirme biçimidir. Bu çalışmanın esas amacı, atık lastikleri farklı en/boy oranı, şekil ve birleşim oranlarında kullanarak deprem hasarlarını azaltmada yeni bir method geliştirmektir. Bu çalışma dahilinde, zeminin sıvılaşma etkilerini ölçmek ve mühendislik özelliklerini belirlemek amacıyla bir dizi laboratuar testi yapılmıştır. Esnek Numune Kutusu dizayn ve imal edilmiştir. Farklı sıcaklık değerleri altında bir dizi sarsma masası testi yapılmıştır. Sarsma masası tetsleri Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Bu laboratuar çalışmaları sonucunda atık lastiklerin zemin sıvılaşmasını azaltma etkileri incelenmiştir. Test sonuçları, uygulanan methodun yanlızca sıvılaşma etkilerini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda yapılarda deprem sonucu oluşan yer değiştirmeleri de azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, tire wastes disposed in the environment, cause serious problems. In the 21st century, cost, environment and seismic performance are going to be most important factors in the design, construction and retrofitting of structures against to earthquake loadings. Tire wastes have many properties which result in their being of value from a civil and geotechnical engineering perspective: low density, high strength, thermal insulation, energy absorption capacity, permeability, durability, compressibility, resilience and high frictional strength. It is due to these properties, the use of tire wastes are yet to be exploited in common civil engineering applications such as lightweight material for backfill of retaining structures, drainage layer, thermal insulation layer or seismic isolation layer. Also, it is well known to utilize tire waste derived recycled scrap tires to minimize the earthquake related hazards of structures. The main objective of this study is to develop a new technique to mitigate earthquake induced liquefaction hazards by utilizing different tire waste with different ratios, shapes and aspect ratios. In this study, a series of laboratory tests are performed to evaluate the liquefaction susceptibility of soil and to determine engineering properties of specimens. A flexible shear stack is designed and constructed to be used in shaking table tests. A set of shaking table tests is performed at different temperatures to investigate the liquefaction mitigation effect of tire waste inclusion under different thermal conditions. These shaking table tests are conducted at Shaking Table Laboratory of Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute. As a result of these laboratory studies, the liquefaction mitigation effect of different type of tire wastes are investigated. The test results also demonstrated that the proposed mitigation method not only minimizes liquefaction effect but also reduces the earthquake induced permanent displacement of structures.