Experimental investigation of effects of the fuels produced from waste tires on engine performance and exhaust emissions
Atık lastiklerden üretilen yakıtların motor performans ve eksoz emisyonları üzerindeki etkilerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 444424
  2. Yazar: ABDULKADİR AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, pirolitik distilasyon yöntemi ile atık lastikten döner fırın ve kesikli reaktörlerde motor yakıtlarının üretilmesi ve üretilen bu yakıtların motor performans ve eksoz emisyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Döner fırın ve kesikli reaktörlerden üretilen atık lastik sıvısı elde edilip Doğal Zeolit ve kireç ağ. % 2, 4, 6, 8 ve 10 kesikli reaktörde piroliz edilmiştir. Optimum distilasyon eğrisi ağ. % 10 kireç karışımıdır. Karışım distilasyon deneyine göre benzin (% 18 fraksiyon) ve dizel yakıta (% 70 fraksiyon) karakteristikleri benzemektedir. Bu yüzden bu yakıtlar Benzin Benzeri Yakıt (BBY) ve Dizel Benzeri Yakıt (DBY) olarak adlandırılmıştır. BBY ve DBY üretildikten sonra, bu yakıtların motor performans ve emisyon testleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için test motorları ile bir dizi testler gerçekleştirilmiştir. Testler sırasında motor şaftına uygulanan kuvvet, hava ve yakıt debileri, motor hızı, eksoz sıcaklığı ve emisyonlardan CO, CO2, O2, NO, NOx ve HC miktarları ölçülmüştür. Yapılan karakteristik, distilasyon ve performans testlerine göre BBY ve DBY'nin motorlarda problemsiz olarak kullanılabileceği gözlenmiştir. Yapılan hesaplar sonucunda BBY ve DBY motorun torkunu, gücünü, ortalama efektif basıncını ve ısıl verimini artırdığı, fakat özgül yakıt tüketimini ise düşürdüğü anlaşılmıştır. Kükürt oranı 8000 ppm'den oksidatif desulfurizasyon metoduyla 100 ppm'e düşürülmüştür. Yapılan maliyet hesaplamalarında BBY ve düşük kükürtlü DBY'nin maliyetleri sırasıyla 0.333 $/litre ve 0.918 $/litre olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the pyrolysis of waste tire by using the catalytic distillation method to obtain engine fuels by rotary kiln and batch reactors. Then each waste tire oil sample was used to pyrolyze into batch reactor. Then each waste tire oil was pyrolyzed with 2, 4, 6, 8 and 10 wt%, into batch reactor. The optimum graphic was obtained as 10 wt% CaO. Characteristics of those light and heavy fuels resembled those of gasoline (18 wt% fraction) and diesel fuel (70 wt% fraction). Characteristics of the produced fuels were named as gasoline-like fuel (GLF) and diesel-like fuel (DLF), respectively. After producing the GLF and DLF, series of tests for determining effect of the GLF and the DLF on engine performance and exhaust emission are performed using the gasoline and diesel test engines. Force, air and fuel mass flowrate to the engine, engine speed, exhaust temperature and emissions of CO, CO2, O2, NO, NOx and HC for each test are measured using the fuels. It is observed that the produced GLF and DLF can be used in gasoline and diesel engines without any problem in terms of characteristics, distillation and performance tests. It is understood that the GLF and DLF increase torque, brake power, brake mean effective pressure and thermal efficiency but they decrease brake specific fuel consumption. The sulfur is decreased from 8000 to 100 ppm by oxidative desulfurization method. Costs of the GLF and DLF are obtained as US $0.333/L and US $0.918 /L, respectively.