Finite difference beam propagation method for analyzing bend enhanced optical touch sensor
Sonlu fark ışın yayılım metoduyla eğimli optik dokunma sensörünün analizi
- Tez No: 232475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HEBA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fiber optik haberleşme ağlarında güç kaybı kanalın kapasitesini azalttığı için dalga kılavuzlarının bilgi işlem metotlarıyla analizi çok önemlidir. Bu sistemler, dışardan gelen ve kanalın kapasitesini bozan değişkenlerin etkilerini anlamak için uygun analiz araçlarına ihtiyaç duymaktadır.Haberleşme sistemleri optik dalga kılavuzlarındaki bozulmanın ve güç kaybının analizini yapmaktadır; diğer yandan, optik dalga kılavuzuna dayanan sensör uygulamaları ise bu bozulmalardan yola çıkarak çevre değişkenlerini algılamaya yarayan uygulamar bulmaya çalışmaktadır. Optik sensörler bereberinde, elektromanyetik müdahalelere karşı etkisiz olma, uzun ömüre ve yüksek hassasiyete sahip olma gibi çeşitli avantajlar getirdikleri için belli bir ilgiyi haketmektedir.Bu tezin amacı, üç boyutta sonlu fark ışık yayılım metodlarını kullanarak, dış ortamdan bilgi almak amacıyla bükülmüş dalga klavuzlarındaki elektrik ve güç değişimlerini inceleyecek, bir analiz methodu geliştirmektir. Analiz metodunun bir uygulaması ve doğrulaması olarak ise eğimli optik dokunma sensörü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis of waveguides by computational methods is very important and widely used in optical fiber communications since the power loss due to bending of the optical fibers decreases the channel capacity of the optical fiber links. These systems require proper analysis tools to understand the effects of corruption and degradation of the channel capacity resulting from external disturbances.Although telecommunication systems tries to analyze the corruption in the optical waveguides such as power attenuation and channel degregation, optical waveguide based sensor applications trie to seek ways of using these changes or corruptions for sensing different properties of the environment. Since optical sensors carry some advantages as being insensitive to electromagnetic interferance , having long durability and high precision; they deserve certain attention.The aim of this thesis is to provide an analysis method for electrical field and power propagation in waveguides undergoing severe bending by using finite difference beam propagation methods in three dimensions, where the waveguides are bent severely so that the considerable amount of power radiation occurs to the outside of the waveguide with the intention of sensing. As an application in this thesis we propose and analyze a bend enhanced optical touch sensor with the developed three dimensional finite difference beam propagation methods and validate our analysis and reason on the operability of this sensor.