Highway embankment construction using fly ash and snow in cold regions
Kış koşullarında uçucu kül ve kar kullanılarak yol dolgusu inşası
- Tez No: 232502
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kış koşullarında yol inşa faaliyetleri çalışılabilirlik açısından karşılaşılan sorunlar yüzünden aksamakta, sıkıştırma için gerekli olan suyun temininde ve bulundurulmasında sorunlar yaşanmaktadır. Ancak, arazide bulunan doğal kar ve C tipi uçucu kül kullanılarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Uçucu kül sıkıştırma su muhtevası açısından çok hassastır, bu husus uçucu külün yol inşaatlarında kullanımını kompleks hale getirmektedir. Sıkıştırma su muhtevası optimum su muhtevasının bir-iki derece üzerinde olması halinde sıkıştırma işlemi imkansız olmakta, uçucu kül sıvı gibi davranış göstermektedir. Daha fazla çimentolaşma minerallerinin oluşması, dolayısıyla yüksek dayanımlı bir yapı malzemesi elde etmek için ortamda daha fazla su olması gerekmektedir. Üniversitemizde yapılan çalışmalarda geliştirilen yeni bir yöntemde uçucu külün hidratasyonu numunelere doğal kar eklenerek yavaşlatılmakta, ihtiyaç duyulan ekstra su yapıya katı fazda katılmaktadır. Optimum su muhtevasında ve %10 doğal kar ilavesi ile sıkıştırılan numuneler hava sızdırmazlığı sağlanıp bir, yedi, 14, 28 ve 90 gün süresince 210C sabit sıcaklıktaki kür odasında bekletilmiştir. Serbest basınç, yarılma gerilmesi ve hidrolik geçirimlilik testleri gerçekleştirilmiştir. Hidratasyon başlangıç süreci infrared termografi ile incelenmiştir. 238U, 235U, 226Ra, 232Th elementlerinin tayini için gamma spektrometrik analiz tekniği kullanılmış, dozimetrik hesaplamalar raporlanmıştır. Uçucu kül numunelerine %10 oranında doğal kar katılması ile serbest basınç ve yarılma kesme dayanımı değerlerinde 14 günlük kür edilmiş numunelerden itibaren fark edilir artış gözlenmiş, 90 günlük kür edilmiş numunelerde artış miktarının kontrol numunelere göre iki misline yaklaştığı görülmüştür. Hidrolik geçirimlilik değerleri doğal kar eklenmiş numunelerde kontrol numunelere göre iki-üç büyüklük mertebesinde daha fazladır. Kontrol numunelerine göre gamma radyoaktivite değerleri %30-%40 oranlarında daha düşük saptanmıştır. XRD ve ESEM analizleri test edilen numunelerdeki mikroyapı değişiklikleri hakkında detaylı bilgi vermiştir. Doğal kar eklenmesi numunelerin donma çözünme ve termal geçirgenlik test sonuçlarını kayda değer oranda iyileştirmiştir. Test numunelerinden elde edilen sızıntı suyu analizleri sonucunda numunelerde yeraltı suyunu fark edilebilir derecede kirletecek ağır metallere rastlanmamıştır. Yüksek boşluk oranı, düşük birim hacim ağırlığı, yüksek mukavemeti, yüksek hidrolik geçirimliliği, düşük gamma radyasyon değerleri ve daha iyi donma-çözünme performansı ile geliştirilen yöntem kış koşullarında çalışan yol inşa ekipleri için iki yönden faydalı olacaktır; soğuk hava şartları nedeniyle inşa faaliyetleri duraklamayacak ve doğal kar eklenerek daha yüksek performanslı bir yol inşa malzemesi elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
During winter season, due to workability problems, it is very hard to continue construction. Water needed for compaction will be very hard to handle. However, snow is readily available on site. With Type C fly ash, snow may be mixed with fly ash and compacted. Due to its silt size one or two per cent wet of optimum water content makes the compaction of fly ash impractical. An excess amount of water is needed to enhance reactions leading to formation of cementitious products, which increases strength. A new technology has been developed to add more water into fly ash samples to enhance the pozzolanic reactions, leading to cementitious mineral formation. Fly ash at optimum water content and fly ash with additional 10 per cent by weight of snow were compacted, sealed and cured for one, seven, 14, 28, and 90 days at 210C. Unconfined compression, splitting tensile and hydraulic conductivity tests were conducted. The initial hydration process has been investigated using infrared thermography. Gamma-spectroscopic analysis techniques were used to determine 238U, 235U, 226Ra, 232Th. The dosimetric calculations are reported. The addition of snow into fly ash increased the unconfined compressive strength and splitting tensile strength noticeably beginning from 14 days of curing reaching up to two times that of control samples at the end of 90 days of curing. The hydraulic conductivity increased two to three orders of magnitude for snow-added samples. Gamma radiation has decreased 30 to 40 per cent of that of control samples. XRD and ESEM examinations provided detailed information about the microstructural development of the tested specimens. Snow addition had a remarkable effect on improving the freeze-thaw and thermal conductivity properties of the compacted fly ash specimens. The leaching fluid quality data indicated that the leachate from the control fly ash and snow added fly ash had no discernable impact on ground water quality. With its higher void ratio, lighter weight, higher strength, higher hydraulic conductivity, lower gamma radiation and higher freeze-thaw performance, the proposed technique may be beneficial for highway agencies exposed to rough winter conditions in two ways; construction activities will not be ceased during snow, a higher performance road construction material will be obtained.