Unitary matrix Hopf algebras and theta deformed fermion algebra
Üniter matris Hopf cebirleri ve teta deforme fermiyon cebiri
- Tez No: 232501
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hopf Cebirleri ve özellikleri gözden geçirildi. Elemanları komütatif olmayan bir üniter matrisin Hopf Cebirlerini temsil edebildiği gösterildi ve Hopf Cebiri olup olmadıklarını görmek için yeni uniter matris cebirleri araştırıldı. Fermion cebiri, merkezi bir c öğesiyle deforme edildi, yeni cebirin özellikleri ve temsilleri çıkarıldı. Son olarak, bu cebirin tansör çarpımı temsili tanımlandı ve bu deforme edilmiş fermion cebirinin S1/Z2 orbifoldunu tanımladığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
The Hopf Algebras and their properties are reviewed. It is shown that unitary matrices with non-commutative elements can represent Hopf Algebras, and new matrix algebras were examined to see if they are Hopf Algebras. Fermion algebra is deformed with a central element c and properties and representations of this algebra are studied. Finally tensor product representation of this algebra isdefined and it is shown that this deformed fermion algebra describes the orbifold S1/Z2.