Modeling of circular counterflow Swissroll combustor for mems application
Dairesel Swissroll sistemlerinin modellenmesi
  1. Tez No: 232503
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Spiral Swiss Döngülü sistemlerde yanma ve ısı transferi iki boyutlu olarak bilgisayar ortamında sayısal olarak modellenmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, bu tip yakıcılarda, mikro ölçekte yanmayı ve sönme limitlerini incelemektir. Bu sebeple, momentum, enerji, basınç, ideal gaz ve tür denklemleri modellenmiştir. Bu model gaz ortamında ısı transferini ve kimyasal reaksiyonu birleştirirken, iletken duvarlardaki ısı difüzyonunu da gerçekleştirmektedir. Spiral Swiss döngülü yanıcıların modellenmesindeki zorluklar nedeniyle, döngünün açılarak modellenmesi basitlik açısından kararlaştırılmıştır. Böylece, Spiral Swiss Döngülü geometri, düz bir kanal şeklinde açılmış, duvarlar boyunca gerçekleşen ısı difüzyonu da ısı akılarının kullanımı ve bunların geometri boyunca transferi sayesinde gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde yanmış ve taze gazlar arasındaki ısı dolaşımı hesaba katılabilmektedir. Gelişme aşamasında, SIMPLE metodu temel algoritma olarak tercih edilirken, FORTRAN programı da kod geliştirilmesinde kullanılmıştır. FLUENT ve GAMBIT yararlanılan diğer temel programlardır.
Özet (Çeviri)
A two-dimensional numerical model is generated for simulating combustion and heat transfer in“Spiral Swiss roll”combustors. In this research, the most important aim is to investigate the micro-scale combustion and the extinction limits in such combustors. The momentum, energy, pressure, ideal gas and species equations are numerically modeled for accomplishing this goal. This models couples heat transfer and chemical reaction in the gas and heat di®usion in the conducting walls. Since; there is complexity exists about modeling a Spiral Swiss roll combustor, unwrapped model is preferred for simplicity. Hence; the Spiral Swiss roll geometry is unwrapped in to a straight channel, and the di®usion of heat among the walls is simulated by using heat fluxes and transporting them throughout the geometry. By this way, heat recirculation between the unburnt and burnt gas is taken into consideration appropriately. In developing process, The SIMPLE Method is used as the main algorithm, and FORTRAN is used for code development. FLUENT and GAMBIT are the other main features of the research.