High level modeling of sigma-delta analog to digital converters
Sigma-delta analog sayısal dönüştürücülerin yüksek seviyede modellenmesi
- Tez No: 232514
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Sigma-Delta analog-sayısal çeviricilerin (ADÇ) yüksek seviyede modellemesi,bu modellerin kullanıldığı, sistem seviyesinde çalışan bir tasarım otomasyonyazılımının geliştirilmesi ve bu otomasyon yazılımının işleyebilmesi için gerekli olanyardımcı araçların geliştirilmesini kapsamaktadır. Literatürede tasarım otomasyonuiçin daha önceden geliştirilmiş bazı modeller bulunmaktadır. Bu tezde, bu modellerbaşlangıç noktası olarak alınmış ve gerekli modeller geliştirilmiştir. GeliştirilenSigma-Delta ADÇ tasarım otomasyon yazılımı literatürde mevcut olmayan yeniliklerve özellikler ile donatılmıştır. Bunların en önemlileri performans öngörücüsü ve yapıseçicisidir. Performans öngörücüsünün de yardımıyla, geliştirilen yazılım, kullanıcılaraSigma-Delta ADÇ tasarımı konusunda son derece kapsamlı bir tasarım ortamı sunmaktadır.Otomasyon yazılımı için geliştirilen modeller ve etkileri açık bir şekilde bu tezdesunulmuştur. Ayrıca, 0.5?m ve 0.35?m AMS teknolojileri için örnekler sunulmuş vebu yolla doğrulukları ve esnek çalışma şekilleri gösterilmiştir. Bunlara ek olarak biradet Sigma-Delta test tümdevresi de tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discuss high-level modeling of Sigma-Delta ADC?s, development of adesign automation tool which operates at system level, and other related software whichare required for accurate operation of this tool. There are some models available in theliterature which are suitable for a design automation system. These models are taken asa starting point in the modeling effort in this thesis. Also, a Sigma-Delta ADC designautomation tool was developed which involves novelties such as performance estimatorand architecture selection. With the contribution of the performance estimator module,the tool provides an extensive design environment to the users for the design of Sigma-Delta analog-to-digital converters. The developed models and their effects are clearlypresented with examples. Design examples for 0.5?m and 0.35?m AMS technologiesare provided for proving the accuracy and flexibility of the design automation tool. Inaddition, a Sigma-Delta ADC IC was designed and fabricated.