Identification of the abnormal fuel consumption in a commercial flight by an artificial neural network surrogate model
Yapay bir sinir ağı vekil model ile ticari uçuşta anormal yakıt tüketiminin belirlenmesi
  1. Tez No: 763612
  2. Yazar: OĞULCAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU KÂNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
1980'lerden bu yana literatürde çok sayıda yakıt tüketimi modelleme çalışması yapılmıştır. Son zamanlarda, karbon emisyonu ve bunun sonucu olan küresel ısınma sonucunda yakıt verimliliği çalışmaları daha çok gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, ileri beslemeli bir sinir ağı modellenmiş ve yüksek doğruluklu simülasyon verileriyle (operasyonel uçuş planları) eğitilmiştir. Daha sonra, Quick Access Recorder'dan (QAR) gelen gerçek uçuş verileri, modelin hiperparametrelerini ayarlamak için kullanılmıştır. En az hataya sahip on model seçilerek, QAR verilerinin bir kısmı ile teste tabi tutulmuştur. Bu on model arasındaki istatistiksel karşılaştırma sonunda en iyi model seçilmiştir. Son olarak, yakıt tüketimi tahmin hataları üç sigma sınırını aşan uçuşlar için bir tanımlama süreci açıklanmıştır. Bu model sadece beş temel parametre (kalkış ağırlığı, hava mesafesi, ortalama seyir Mach sayısı, irtifa parametresi ve yakıt kilometre sapması) ile oluşturulmuş olsa da, modelin doğruluk düzeyi literatürdeki çalışmalarla karşılaştırıldığında umut vericidir. Ayrıca, çalışma anormal yakıt tüketiminin belirlenmesi için ek bir yöntem önermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, numerous fuel consumption modeling studies have been conducted in the literature. Lately, fuel efficiency studies have become more of an issue due to carbon emission and its consequence; global warming. In this study, a feed-forward neural network is modeled, and trained with high-fidelity simulation data (operational flight plans). Later, the actual flight data from Quick Access Recorder (QAR) is used for tuning the hyperparameters of the model. The ten models which have the least loss have been selected and subjected to test with a portion of QAR data. The best model has been selected at the end of the statistical comparison between these ten models. Finally, an identification process has been explained for the flights whose fuel consumption estimation errors exceed the three-sigma boundary. Although this model is built only by five fundamental parameters (takeoff weight, air distance, mean cruise Mach number, altitude parameter, and fuel mileage deviation), the accuracy level of the model is promising when compared to the studies in the literature. Moreover, the study proposes an additional method for the identification of abnormal fuel consumption.