High performance polypropylene nanocomposites
Yüksek performanslı polipropilen nanokompozitleri
  1. Tez No: 232515
  2. Yazar: CÜNEYT BAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. NİHAN NUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polimerik nanokompozitler saf polimer ve mikro-kompozitlerle karşılaştırıldıklarında üstün mekanik, termal ve optik özelliklerinden dolayı son yıllarda büyük dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, katmanlı organofilik nanosilika ve uyumlaştırıcı içeren yüksek performanslı polipropilen (PP) nanokompozitlerin, katılan organokil ve uyumlaştırıcının nanokompozit yapısı, morfolojisi ve mekanik özellikler üzerindeki rolünü incelemek amacıyla çift vidalı ekstrüderde eriyik ekstrüzyon yöntemiyle hazırlanması ve karakterizasyonudur.Polipropilen (PP) nanokompozitlerinin hem mukavemet/darbe dayanımı hem de interkelasyon/eksfoliasyon için uygun uyumlaştırıcının seçimine dayalı dizaynı ve sentezine özel olarak dikkat edilmiştir. Bu yüzden, maleik anhidrit aşılı polipropilen (PP-g-MA) ve etilen-propilen-dien-monomer (EPDM-g-MA) uyumlaştırıcı olarak kullanılmıştır. Özellikle sonuncusunun özel darbe dayanımlılık uyumlaştırıcısı olarak görev yapabileceğine inanılmaktadır.Elde edilen nanokompozitler X-ray kırınım (XRD), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), termal Gravimetrik Analizi (TGA), dinamik mekanik analizi (DMA) ve çekme-germe, eğme ve Izod darbe test metodlarını içeren statik mekanik analizi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, polymeric nanocomposites received large attention due to their superior mechanical, thermal, and optical properties as compared to micro-composites and neat polymers. Therefore, the main objective of this study was to prepare and characterise high performance polypropylene nanocomposites (PPNCs) containing organophilic layered nanosilicate (Org-MMT) and compatibilizer (coupling agent) by means of melt extrusion in a twin-screw extruder in order to investigate the role of organoclay content and compatibilizer addition on nanocomposite structure, morphology, and mechanical properties.Special attention was paid to design and synthesis of high performance polypropylene (PP) nanocomposites by choosing appropriate compatibilizers which are suitable for both stiffening/toughening and intercalation/exfoliation mechanisms. For this purpose, maleic anhydride grafted polypropylene (PP-g-MA) and maleic anhydride grafted ethylene-propylene-diene-monomer (EPDM-g-MA) were used as compatibilizers. Especially, the latter one is believed to serve as a special toughener coupling agent.The resultant nanocomposites were characterized by using X-Ray Diffraction (XRD), Atomic Force Microscopy (AFM), Scanning Electron Microscopy (SEM), Thermogravimetric Analysis (TGA), Dynamic Mechanical Analysis (DMA) and Static Mechanical Analysis including Tensile and Flexural as well as Izod Impact Testing methods.