Seismic bearing capacity approach for vehicle mobility problems
Araç hareket yeteneği problemleri için sismik taşıma gücü yaklaşımı
  1. Tez No: 232517
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇAĞBAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, ham zeminlerde araç hareketliliğinin ivedi belirlenmesi için araç - zemin etkileşimi incelemelerine yeni bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Durumun yaygın olmayışı ve karmaşıklığı nedeniyle araç-zemin etkileşimi problemleri için geoteknik inceleme litaratürde nerdeyse hiç değinilmemiş bir konudur. Burada amaç, bu problemi daha anlaşılır ve bilinen bir geoteknik konu olan zemin taşıma gücü problemine dönüştürmektir. Temel iddia ise, zeminin depremsel etkinlik sırasındaki davranışıve araç altında kalan zeminin davranışı gibi iki ayrı problem arasında mekanik benzerlik olmasıdır. Bu yaklaşıma göre, bir arazi aracının paletleri ya da tekerlekleri bir yapının temellerine, aracın çekiş yükleri yapının deprem sırasında oluşan yatay yüklerine ve zemindeki dayanımın sismik etkinlik sırasında azalmasıda şevli zemin ile yatay durumdaki zemin arasındaki taşıma gücü farkına denk gelmektedir. Eğimli bir yüzeyde ve hareket halinde olan bir aracın altında olan zeminin taşıma kapasitesindeki azalış, hareketlilik düşüş katsayısıortaya konularak tanımlanmaktadır. Bu düşüş katsayısızeminin dayanımının hem çekiş yüklerinden hem de yüzeyin eğiminden kaynaklanan azalmayı kapsamaktadır. Zemin taşıma gücü eşitliğindeki her bileşene ait hareketlilik düşüş katsayısı sismik akışkanlaşma kavramıtemel alınarak elde edilmektedir. Yapılan tüm kuramsal çalışmalar bir bilgisayar programında toparlanıp, çeşitli zemin ve araç tipleri için hesaplanan sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a new approach in soil-vehicle interaction analysis for quick determination of vehicle mobility in off-road conditions. Geotechnical analysis for the problems of vehicle-soil interaction is an almost unmentioned subject in literature because of the extraordinariness and the complexity of the situation. Here, the aim is to transform the problem into well-known and more comprehensible geotechnical issue which is bearing capacity of soils. The main argument is that there is a strong mechanical analogy between two distinct problems, namely, the behavior of the soil under seismic activity and the behavior of the soil beneath a mobile vehicle. According to this approach, the tracks or the wheels of an off-road vehicle correspond to the footings of a structure, the traction loads corresponds to horizontal loads of the structure during an earthquake and the seismic degradation of the soil strength under seismic loads corresponds to the difference between bearing capacities of soil of a sloped and soil of a horizontal ground. The decrease in the bearing capacity of the soil on a slope and beneath a mobile vehicle is defined by introducing a mobility reduction factor. This reduction factor covers strength loss of soil due to both tractive force and inclination of the ground. The mobility reduction factors for each component of the bearing capacity equation are derived on the basis of seismic fluidization concept. The whole theoretical works are assembled on a computer program and results for various types of terrains and vehicles are presented.