Polymerization of plant oils with p-dinitrosobenzene
Bitkisel yağların p-dinitrozobenzen ile polimerizasyonu
  1. Tez No: 232516
  2. Yazar: HATİCE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, soya yağı (SO) ve polimerik p-dinitrozobenzenin (PDNB) ene reaksiyonu sonucu yapışkan, siyah renkli, termoset polimerler sentezlenmiştir. Çapraz bağlayıcı olarak kullanılan polimerik p-dinitrozobenzen, p-kinon dioksim kullanılarak sentezlenmiş ve karakterizasyonu IR spektroskopisi ile yapılmıştır. Polimerizasyon reaksiyonu iki farklı teknik kullanılarak yapıldı. Birinci teknikte, SO/PDNB polimerleri iki aşamalı polimerleştirme yöntemi ile sentezlenmiştir. Araştırma süresince farklı parametreler kullanılmış ve değiştirilmiştir. Bunlar SO ve PDNB mol konsantrasyonu, SO'ın reaksiyon öncesi ısıtma sıcaklığı ve polimerleştirme sıcaklık-zaman parametreleridir. Çapraz bağlanma reaksiyonu infrared spektroskopisi kullanılarak takip edilmiştir. Sentezlenen polimerlerin analizi ise dinamik mekanik analiz, termal gravimetrik analiz ve diferansiyel taramalı kalorimetre yöntemleri ile yapılmıştır. Çapraz bağların yoğunuğu ise çözücüde şişme ve yüzey sertliği yöntemleri ile incelenmistir. Emülsiyon polimerizasyon tekniği ikinci yöntem olarak kullanılmıştır. Bu teknikte sabit faz olarak kullanılan sıcak su engelleyici (inhibitör) özellikte olup elde edilen polimerlerin mekaniksel özellik tayini için uygun olmadığı gözlenmiştir. Sentezlenen örneklerin polimerleşme reaksiyonları infrared spektroskopisi ile incelenmiştir. Bu iki tekniğin yanı sıra polimerlerin kimyasal yapı tayinini yapabilmek amacıyla model bileşik polimerleştirme yöntemi kullanılmıştır. Metil oleatın model bileşik olarak kullanıldığı teknik sonucu oldukça yüksek oranda çapraz bağlı ürünler elde edilmiştir. Dolayısıyla ürünlerin ancak infrared analizi yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tacky, black coloured thermoset polymers were synthesized from polymerization of the soybean oil (SO) with polymeric p-dinitrosobenzene (PDNB) via an ene reaction. The crosslinking agent, polymeric dinitrosobenzene was synthesized using p-quinone dioxime and characterized by IR spectroscopy. Two different methods were used for the polymerization: solventless and solvent mediated. In the first method SO/PDNB polymers were synthesized by a two stage polymerization. During the reaction different parameters such as mole ratio of SO and PDNB, pre-heating temperature of SO, polymerization time and temperature were examined. The crosslinking reactions were followed by IR spectroscopy, and the polymers obtained were characterized by dynamic mechanical analyzer, thermo gravimetric analyzer and differential scanning calorimetry. The crosslinked network structure of the polymers was investigated by swelling behavior and surface hardness test. The second method of polymerization used an emulsion polymerization in which hot water was used as continuous phase. However as the water acted as inhibitor the polymers obtained were not suitable for mechanical analysis, only the examination of the polymerization by IR spectroscopy was feasible. Methyl oleate was used as a model compound to examine the details of the chemical structure of the products, however the samples synthesized were highly crosslinked. Thus only IR spectroscopy characterization was possible.