Patlatmalı kaya kazılarından kaynaklanan titreşim ve gütültünün insanlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of vibration and noise caused by blasting excavations on human
  1. Tez No: 232526
  2. Yazar: ADNAN ETHEM HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BALKAYA, PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Cebeci Taş Ocakları'nda gerçekleştirilen patlatmalar sonucunda ortaya çıkan titreşim, hava şoku (gürültü) toz, gaz emisyonu ve taş savrulması gibi çevresel etkileri değerlendirmek ve bu bağlamda alınabilecek tedbirleri ortaya koymaktır. Araştırmanın nitel bölümü için anket tekniği kullanılmıştır.Bölgede yaşayan insanların anket sorularına verdiği cevaplar, taş ocaklarında kaydedilen reel verilerle karşılaştırılarak gerçekliği incelenmiştir. Projenin amacı, Cebeci Taş Ocakları İşletmelerinde gerçekleştirilen patlatmaların insan sağlığına ve çevreye en az zarar verecek konuma getirilmelerinin yollarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the environmental effects such as vibration , air blast or noise, dust and gas emissions and stones hurls caused by the blasting in the quarries in Cebeci region in Istanbul and present possible precautions in this sense.The interview (survey) technique is used for the qualitative part of this research. The people who live around the quarries had meet directly and the damage of quarries for the environment is examined on site. By comparing the damage that people see and talk about and the real data taken in the quarry; their reality is examined. The aim of this project is, by improving the quarry enterprises in Cebeci region, stating the ways to make them environment-friendly enterprises.