Değişik kaya birimlerindeki patlamalı kazılardan kaynaklanan titreşim parametrelerinin tahmini
Estimation of vibration parameters on various rock formations due to blasting excavation operations
  1. Tez No: 150752
  2. Yazar: İBRAHİM SEFER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Ülkemizde gelişen teknoloji ve şehirleşmeye paralel olarak altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Bu altyapı çalışmaları esnasında patlatmalı kazı faaliyetlerinin yapılması kaçınılmaz olmaktadır. Patlatmak kazı faaliyetleri esnasında yer sarsıntısı ve hava şoku gibi bazı çevresel sorunlar oluşmaktadır. Bu çevresel faktörler çoğu zaman patlatma yapan kuruluşlarla çevre halkını karşı karşıya getirmektedir. Şehirleşme ve alt yapı faaliyetleri sürdürülmekte olan ülkemizde bu konuyla ilgili bir standardın bulunmayışı bu tür sorunların çözümünü imkansız bir hale getirmektedir. Bu çalışmada, değişik kaya birimlerindeki patlatmalı kazı faaliyetlerinden kaynaklanan titreşim parametreleri ölçülmüş ve çevre halkına ve yapılara zarar vermeyecek bir sınır bulunması ve bu tür sorunlara bir çözüm kaynağı olması hedeflenmiştir. Patlatmalı kazı faaliyetleri sırasında oluşan titreşim parametrelerini ölçmek için İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü' ne ait titreşim ölçer cihazlar kullanılmıştır. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerince desteklenmiştir. Proje No: T- 184/06032003. XTV
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF VIBRATION PARAMETERS ON VARIOUS ROCK FORMATIONS DUE TO BLASTING EXCAVATION OPERATIONS SUMMARY In our country, substructure workings have been gone on parallel to technological development and urbanization. During these substructure workings, blasting excavation operations are inevitable. Some environmental problems occur such as vibration and air shock during blasting excavation operations. Generally, these environmental problems make residents and companies, which do the blasting, come face to face. In our country where standards about urbanization and substructure working operations do not exist, it is impossible to solve these kinds of problems. In this study, vibration parameters due to blasting excavation operations on various rock formations have been measured and it is purposed to determine a limit that is a solution for these problems, which does not damage residents and constructions. Vibration monitors, which belong to Mining Engineering Department of the University of Istanbul, have been used to measure vibration parameters during blasting excavation operations. This work was supported by the Research Fund of The University of Istanbul. Project number: T- 184/06032003. XV