Kısıtlar teorisi yaklaşımı ile proje çizelgeleme ve kıymetli metal ve mücevher sektöründe bir uygulama
Project scheduling with theory of constraints approach and an application in precious metal and jewelery sector
  1. Tez No: 232530
  2. Yazar: EMRAH İŞÇİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rekabetçi küresel pazarda yeni ürünlerin pazara sunulma hızında oluşacak kısalmalar rekabet edebilirlik açısından firmalara büyük bir avantaj sağlayacaktır. Önceleri pazarda ilk olmak avantaj olarak kabul ediliyordu.Fakat şu anda pazarın beklentilerine hızlı bir şekilde cevap veren firmaların sektörlerine öncülük yapmakta ve pazar fırsatlarından fazlasıyla istifade etmektedirler.Özellikle ürün-hayat döngüsünün kısa çevrimlere sahip olduğu kuyumculuk gibi sektörlerde, modanın, gündelik alışkanlıkların ya da mevsimsel farklılıkların çok çabuk değiştiğini göz önünde bulundurursak, yeni ürünlerin pazara sunulma zamanlarının hızında oluşacak iyileşmenin firmaya büyük bir avantaj sağlayacağı aşikârdır.Tezin birinci bölümünde, Kritik Zincir Yaklaşımı hakkında genel bir bilgi verilmiş ve neden böyle bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde ise bu yaklaşımın temellerinden bahsedilmiş ve eleştirel tarafları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde proje yönetimindeki uygulama adımları ve diğer planlama araçları arasındaki farklar ortaya konmuş ve son olarak ta kuyumculuk sektöründeki yeni ürün geliştirme faaliyetlerindeki uygulamalarda Kritik Zincir yöntemin kullanılması ile oluşan kazanımlar sayısal olarak ifade edilmiştir.Böylece Kritik Zincir kullanımı ile ürün geliştirme faaliyetlerinde firmaların elde edebileceği katma değer de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the competitive global market, the firms will provide a great advantage by reducing the ?time to market? of their new products in terms of competitiveness. To be the first in the market was accepted as an advantage formerly. But the firms meeting the expectation of the market rapidly have been pioneering in their sector at present time and have been utilizing from the market opportunuties mostly.It is obviosus that improvement of the time to market for new products will provide a crucial advantage for the firm by considering that fashion, daily habits and seasonal variations change rapidly such as jewelery sector having shorter life-cycle circles.In the first section of the thesis, a general overview was introduced and it was focused on why such an approach was needed, in the second section fundamentals of the approach were mentioned and the critics of the approach were stated. In the third section, application steps in project management and the differences with the other planning tools were expressed and finally, benefits of the usage of critical chain approach in jewelery sector for new product research&development activities were stated quantitatively.Thus, added value which will be obtained by the firms with the usage of this approach was emphasized.